Potomek Černobylu: Mariyka se jako jediné dítě narodila v zamořené zóně. Jak vypadá dnes?

Mariyka je symbolem renesance (znovuzrození) Černobylu po katastrofálním výbuchu 26. dubna 1986. Před 23 lety se dostala na titulní stránky novin, když se stala prvním a jediným dítětem narozeným a vyrůstajícím v blízkosti výbuchu reaktoru číslo čtyři. Vysokoškolačka, která studuje v Kyjevě a pracuje v baru, sdělila médiím, že je v pořádku a daří se jí dobře, uvedl deník Mirror.

Mladá žena se narodila v roce 1999 v rodině černobylských dělníků, kteří žili v nebezpečné zóně nelegálně. Její rodiče odmítli oblast opustit, protože jim úřady nenabídly žádné náhradní bydlení. Navíc byli opakovaně obviňováni, že chtějí svou dceru zabít. Přesto prožila dětství jako každé jiné dítě. Téměř. V létě se například koupala v řece a pila mléko od krávy krmené na černobylských pastvinách ozářených jaderným výbuchem.

Lidé si mysleli, že z dívky vyroste mutant nebo bude mít dvě hlavy. Nic z toho se však nestalo a Mariyka je naprosto zdravá. Její matka Lydia Sovenko musela poměrně často vyvracet pomluvy, které o jejich rodině kolovaly: „Jestli si myslí, že má dvě hlavy, tak se mýlí. Je to krásné dítě a je naprosto zdravá,“ vysvětlila.

zdroj: Mirror.co.uk, Titulní obrázek: Pixabay.com/Amort1939