Tajemný objekt plul nad Moskvou. Lidé natáčeli znamení shůry

V současné situaci nemuselo být Moskvanům v situaci, kterou mohli pozorovat na obloze, příliš dobře. Ale tenkrát, mohli místní tento prstenec spojovat s nadpřirozenými jevy a dali průchod nejrůznějším spekulacím.

Nad Moskvou se již v roce 2009 objevil zvláštní tmavý kouřový prstenec, který se při vznášení ladně kroutil. Vypadalo to opravdu strašidelně a na internetu se objevilo několik videí tohoto jevu. Existuje několik záznamů, takže pravděpodobně nejde o podvod. Letošního roku 27. března se ale tento jev nad Moskvou objevil znovu. Pohled vyvolal vzrušené debaty mezi uživateli internetu, kteří spekulovali, že by mohlo jít o zkoušku zbraně nebo velký výbuch.

Co by to mohlo být?

Anton Geraščenko, poradce ukrajinského ministra vnitra, sdílel na sociálních sítích fotografii prstenu černého kouře a zeptal se svých stoupenců na jejich názory. Obrázek ukazoval obrovský černý kouřový prstenec plovoucí nad městem, který se odmítal rozptýlit. Video incidentu nasbíralo přes 2,7 milionu zhlédnutí a mezi uživateli internetu vyvolalo rozruch, napsal web Dimsumdaily.hk.

Obyvatelé Moskvy zveřejňují videa černého kruhu na obloze města.
Co myslíte, že se tam stalo? Zdroj: twitter.com

Prstence se objevili i v jiných zemích

Podobná pozorování bylo možné sledovat i v jiných částech světa – například v rumunském ragomiresti u dálnice Soarelui. Záhadný mrak pak natočil také jeden muž z Bukurešti v neděli 25. 11. 2009 brzy ráno. Rumunská média pak všechny vyzývala, aby jim zaslali veškeré záběry jevu, které mají. Podle rumunských odborníků jde o vzácnou formaci mraků. Ta se prý obvykle objevuje jen v létě při velmi silných bouřkách. K tomuto jevu dochází ve chvílích, kdy se vzdušná vlhkost ochladí pod teplotu 0°C, ale nepřemění se zcela v led. Zatímco většina ochlazené vody zůstane sražena v oblacích, část utvoří kroužky ledu, které padají směrem k zemi a v mracích vykrojí jakési útvary ve tvaru obřích donutů.

Podobný jev byl také pozorován v roce 2014 nad hradem Warwick v Anglii. Student střední školy zachytil nad hradem prstenec černého kouře, který se vznášel asi tři minuty a způsobil rozruch. Lidé spekulovali, že by to mohl být jev počasí nebo výsledek roje hmyzu nebo ptáků. Všechny takové domněnky však místní meteorologické oddělení popřelo. Později se spekulovalo, že incident způsobilo testování ohňostrojů před oslavou 1100. výročí hradu.

Bylo slyšet třesk

Zvláštní jev okamžitě vyvolal tisíce dohadů od uživatelů; není divu, vždyť to skutečně vypadlo trochu jako scéna ze sci-fi filmu. Později řada obyvatel ještě uvedla, že úkazu předcházel velký zvukový třesk a neobvyklý prstencovitý útvar pak bylo možné na obloze spatřit. O těchto výpovědích již ale mnohé zpravodajské weby neinformovaly. 

Vědečtější pojetí

Někteří odborníci uvedli, že takové jevy lze pozorovat, když se plyny náhle uvolní skrz malý ventilační otvor, ale uvíznou ve víru v atmosféře, popsal tehdy britský deník DailyMail mluvčí moskevské meteorologické stanice. Zmiňovaný jev byl způsoben promícháním několika vzdušných front, které vytvořily tento optický efekt. Nad Moskvou se totiž  přehnalo více front a do toho se přidal i studený arktický vzduch a zároveň svítilo ze západu slunce. To bylo také příčinou vzniku tohoto jevu. Šlo skutečně o optický efekt, když vypadá neskutečně. Dokonce byly viditelné i sluneční paprsky, vycházející zpoza mraků, popsal tehdejší situaci web Fyzmatik.pise.

Zdroje: dimsumdaily.hk, fyzmatik.pise.cz, dailymail.com. Náhledová fotografie: Vitolda Klein / Unsplash