Potraviny, díky kterým přibíráte na váze

Největší vliv na naši hmotnost mají pochopitelně potraviny, které konzumujeme. K tomu, abychom byli schopni rozeznat potraviny, které nám pomáhají hmotnost snižovat, od těch, které ji naopak rapidně zvyšují, je dobré vysvětlit si volumetriku potravin. Volumetrika potravin, aneb kalorická hustota, je energie, kterou z potraviny získáme, v poměru k jejímu standardizovanému množství. Obvykle se vyjadřuje počtem kalorií na 100 gramů a je uvedena na obale. Nejvíce kalorií obsahují ultra průmyslově zpracované potraviny bohaté na tuky a přidané cukry. Čtěte dál a zjistěte, kterým pokrmům je lepší se vyhnout obloukem!

Hranolky a chipsy

Zatímco brambory jsou zdravé, chuťově vynikající a perfektně vás zasytí, o hranolkách a chipsech se totéž tvrdit nedá. Ano, mohou podráždit naše chuťové pohárky, ale jejich schopnost zasycení se rovná nule. Obsahují vysoké množství kalorií a je jednoduché se jimi přejíst. Bramborové lupínky dokonce v poměru na jednu porci způsobují vyšší nárůst hmotnosti než kterákoliv jiná potravina.

Slazené nápoje

Aneb prázdné kalorie. Přestože tyto nápoje obsahují vysoké množství kalorií, mozek je nerozpoznává jako kalorie přijaté z pevné stravy. Tekuté kalorie tak nemají schopnost vás zasytit a vy tím jen zbytečně navyšujete svůj denní příjem energie. Pozor si dávejte i na některé ovocné džusy, které mohou obsahovat přidaný cukr a na rozdíl od celého ovoce neobsahují žádnou vlákninu.

Alkohol

Tady věda nemluví příliš jasně. Zatímco bylo jednoznačně dokázáno, že nadměrné popíjení alkoholu, zejména piva, způsobuje nárůst hmotnosti, občasné popíjení vína v rozumném množství může být na druhou stranu zdraví prospěšné. Pokud je však vaším cílem shodit, zkuste alkohol omezit na minimum a dopřejte si ho jen při výjimečných příležitostech.

Zmrzlina

S blížícím se létem se spotřeba zmrzlin a nanuků vždy rychle zvyšuje. Jejich konzumace čas od času nemusí nutně představovat problém. Nicméně je důležité mít na paměti, že tyto potraviny jsou bohaté na kalorie a obsahují velké množství přidaného cukru. Ba co víc, jsou návykové a je velmi snadné spořádat celou misku nebo kelímek na posezení!

Zdroj: healthline.com / Náhledová fotografie: freepik