Závislost na jídle nebo pouhá výmluva?

Díky tomu, že se náš jídelníček v současné moderní a uspěchané době často skládá z průmyslově zpracovaných potravin a polotovarů, není divu, že čelíme mnoha druhům civilizačních chorob, s kterými se naši předci ještě před sto lety nemuseli vůbec potýkat. Nezdravá strava je lékaři označována za původce vysokého krevního tlaku, kardiovaskulárních onemocnění, zvýšeného rizika mozkové mrtvice a srdečního infarktu, či výskytu cukrovky II. typu.

Můžeme být na jídle skutečně závislí?

Zpracované potraviny jsou navíc často plné chemikálií, které jsou vyráběny synteticky a nejsou pro naše tělo přirozené. Nezdravé jídlo je plné soli, cukru a tuku stimuluje tzv. centrum odměn v našem mozku, kde dochází k uvolnění molekul dopaminu (známého také pod přezdívkou „hormon štěstí“) a člověk najednou zažívá blažený pocit slasti. Veškerý stres a trable jdou stranou. Tyto pozitivní účinky však netrvají příliš dlouho a záhy na to jsou střídány pocity viny a deprese.

Závislost na jídle se dá svou závažností přirovnat k závislosti na heroinu a podobných drogách, což vysvětluje, proč se někteří lidé nedokážou kontrolovat a přejídají se. Seznámíme vás proto s několika tipy, jak se takovým situacím vyhnout obloukem!

Zbavte se jídel, která vás lákají!

Zamyslete se a sestavte si seznam potravin, které u vás vyvolávají nekontrolované chutě se přejídat a kterým zkrátka jen těžko dokážete odolat. Pokud se takové potraviny nachází ve vaší spíži, zbavte se jich! V danou chvíli vám to bude možná lámat srdce, ale musíte si uvědomit, že je to pro vás to nejlepší. Sejde z očí, sejde z mysli!

Řekněte ne fast foodu

Jídla ve fast foodech jsou dokonalou kombinací tuku a soli, příp. tuku a cukru. Pokud holdujete pochoutkám z některého z fast-foodových řetězců, omezte jejich návštěvy. Připravte si pro případ nouze seznam několika zdravějších variant vašich jinak oblíbených pokrmů, které si můžete objednat, pokud budete mít náhodou cestu kolem a v blízkém okolí nebude žádná jiná možnost stravování. Ale pamatujte, všechno je lepší než fast food!

A co teda jíst?

Není to žádná věda. Naplňte si ledničku skutečnými potravinami. Nejezte nic, co by nejedla vaše babička. Vaše jídlo by mělo obsahovat co nejvíce živin. Zelenina, ovoce, luštěniny, ořechy a semínka jsou plná vitaminů, minerálů a stopových prvků a měla by tvořit základ vašeho jídelníčku. U základních potravin se nemusíte bát, že byste se museli nějak zásadně omezovat, tak hlavu vzhůru, vaše chuťové pohárky vám poděkují!

Zdroj: webmd.com, pcrm.org / Náhledová fotografie: Freepik