Proč se vám nedaří pěstovat muškáty aneb nejčastější chyby, které pěstitelé dělají

Překrásná okna plná rozkvetlých pelargonií – to je pohled, který si přejí mnozí z nás. I když jsou ale muškáty na pěstování poměrně nenáročné, záplava květů se dostavit nemusí. Jaké jsou nejčastější chyby, které děláme?

Nenáročná rostlina

Muškáty není těžké pěstovat. Zvládnou několik dní bez zálivky, zvládnou i přímé sluneční světlo, které dokáže být v letních měsících opravdu ostré. Různobarevné varianty tak přímo vybízejí k tomu, abyste si některé z muškátů odnesli domů a začali se věnovat jejich pěstování. Přejete si mít nádherné převislé muškáty, nebo se vám líbí muškáty rostoucí do výšky, které známe z promo fotek kouzelných domečků někde v Alpách. Abyste měli nádherné rostliny i vy, dejte si pozor na nejčastější chyby při pěstování.

Málo prostoru

Kytky v květináči musí mít dostatek místa. Sázejte proto sazeničky zhruba patnáct centimetrů od sebe, aby se mohly volně rozrůst a dělat vám radost. Když rostlinám nedopřejete dostatek místa, můžete to ještě dohnat pravidelným hnojením. Stejně ale nebudou tak velké, jako byste si přáli.

Příliš mnoho vlhkosti

Muškáty budou raději snášet celodenní sluneční svit, než abyste je dali na severní stanoviště, kde budou vystaveny přílišnému vlivu povětrnostních podmínek. Když se blíží deště, květiny raději schovejte pod střechu. Přemokřená půda vede k tomu, že květy rychle odkvétají a rostlina ztrácí svou sílu.

Muškáty snesou hodně slunečního svitu. Ve stínu a mokru se jim příliš dařit nebude. Fotka od congerdesign z Pixabay.
Muškáty snesou hodně slunečního svitu. Ve stínu a mokru se jim příliš dařit nebude. Fotka od congerdesign z Pixabay.

Sucho

Ani opačný extrém vám zřejmě nepřinese krásné květy. Muškáty zalévejte odstátou vodou, do které vždy dáte trochu hnojiva pro dobré kvetení. Jednou až dvakrát týdně bohatě postačí. Pokud se ale chystáte na dovolenou, raději požádejte sousedy, aby se vám o kytky starali. Sucho by je mohlo zničit.

I přesto, že se o květiny vzorně staráte, se vám jejich pěstování nedaří? Příště si vyberte jiného zahradníka, možná vám prodal slabé nebo špatně předpěstované sazeničky.

Zdroj: https://gardentabs.com/. Náhledová fotografie: Gettyimages