Sedm potravin, které se při ohřívání stávají toxickými

Skoro každý si občas ohřeje nedojedené jídlo z předchozího dne. Prozradíme, s jakými potravinami byste to dělat neměli.

Někdy zkrátka připravíte víc jídla, než sníte, tak je uložíte do lednice a druhá den se vám budou hodit. Pokud však patří následujících sedm potravin mezi ty, které druhý den budete ohřívat, je nutná mimořádná opatrnost.

1. Brambory

Vařené brambory, které jsou skladovány při pokojové teplotě, jsou velmi náchylné k rozvoji bakterií – a jejich konzumací stejně hrozí otrava jídlem. Vařené brambory dejte do lednice co nejdříve, pokud je chcete další den bez obav znovu ohřívat.

2. Houby

Houby, které jsou již tepelně upravené, by se také měly uchovávat v lednici maximálně jeden den. Při pokojové teplotě mohou uvolňovat toxické látky a při zahřívání se jejich proteinová struktura nebezpečně mění, uvádí zpráva od Food Facts.

3. Vejce

Žádná vejce by se neměla znovu ohřívat, natož ta vařená. Fotka od timolina z Freepik

Ať už míchaná, smažená nebo vařená – jednou připravená vejce by se neměla znovu ohřívat. Jinak hrozí trávicí potíže kvůli vysokému obsahu bílkovin v kuřecích produktech. Takže: Nedojedená vejce vyhoďte, i když je vám to trhá srdce.

4. Rýže

Stejně jako v případě brambor, pokud je rýže po uvaření ponechána při pokojové teplotě, mohou se v ní rozvinout nebezpečné bakterie – a k otravě jídlem není daleko. Proto by se rýže měla skladovat ve vzduchotěsné nádobě v lednici a poté j bezpečně ohřívat.

5. Kuřecí maso

Kuřecí maso se v tomto podobá vejci: vysoký obsah bílkovin může při ohřívání vést k výrazným gastrointestinálním problémům. Na druhou stranu není problém jíst tepelně upravené kuřecí maso studené – třeba jako součást zeleninového či těstovinového salátu nebo jen tak.

6. Celer, cibule, řepa

Celer, cibule a řepa jsou oblíbené suroviny do polévek – a ohřívání polévek se zdá být běžnou praxí. Tím se však mohou uvolňovat dusičnany, které jsou ve velkém množství škodlivé. Při vícenásobném zahřátí mohou vznikat i karcinogenní látky.

7. Oleje

Existují oleje, které mají jen velmi krátkou trvanlivost – například olej z lískových a vlašských ořechů, olej z hroznových jader a avokádový olej. Pokud byly použity do pokrmu, jejich ohřívání může uvolňovat trans-tuky, které jsou škodlivé pro tělo.

Zdroj: www.maennersache.de, https://food.ndtv.com. Náhledová fotografie: Hanka z Pixabay