Ekologie a přístup k životnímu prostředí už alespoň trochu začal řešit asi každý. Zero waste je novodobý trend, který opravdu stojí za to vyzkoušet. Povědomí o celkové udržitelnosti je u nás ještě slabé a jen málo lidí ví, jak vlastně začít.
Jen si zkuste všimnout, kolik zbytečných věcí na vás číhá. Plastové sáčky u pečiva, plastové sáčky u ovoce a zeleniny , maso v plastovém obalu, prací prášek jak jinak než v plastovém obalu. Téměř každá malá i velká věc, na kterou ve velkých řetězcích narazíte, je zabalená do plastu. Hlavním úkolem je začít přemýšlet dopředu o tom, co vyhodíte a jaký odpad vznikne, pokud si koupíte tu či onu věc. Tady je pár rad jak začít.
Přepněte z jednorázového na opakovaně použitelné
Jakmile si uvědomíte, jaké věci zahodíte, začnete hledat opakovaně použitelné alternativy. Například vyměnit papírové ručníky za látkové. Místo igelitových pytlíků a pytlů používejte opakovaně použitelný obal z včelího vosku a látkové kryty na misky. Tampony a vložky vyměňte za menstruační kalhotky a kalíšky. Do obchodu si noste vlastní látkové sáčky na ovoce, zeleninu a pečivo, noste si vlastní tašky. Prakticky pro každou položku na jedno použití můžete najít opakovaně použitelnou a udržitelnou alternativu.
Věnujte pozornost materiálům
Než si něco koupíte, podívejte se, z čeho je věc vyrobená a do čeho je zabalená. Obecně se snažte kupovat předměty vyrobené ze dřeva, oceli nebo skla. Místo plastové houby na nádobí si pořiďte dřevěný kartáč, který můžete na konci jeho života kompostovat.
Namísto plastové dentální nitě si pořiďte hedvábnou ( také kompostovatelnou) zabalenou ve skleničce. Plastový kartáček můžete vyměnit za bambusový. Jako takový bonus můžete započítat i fakt, že výrobky ze dřeva, kovu i skla vypadají doma opravdu velice pěkně oproti jejich plastovým kolegům.
Mějte po ruce nádoby
Jaké nádoby? Tak například: chodíte rádi do kavárny nebo si necháváte odšťavňovat ovoce a zeleninu. Pokaždé s sebou dostanete plastový obal. A co takhle být připraven a mít po ruce nerezový hrnek a nerezové brčko? Odpad tím výrazně omezíte. Mějte v kabelce bambusové příbory a vyhnete se tak těm plastovým. A pokud si nosíte do práce vlastní obědy, zkuste je nosit ve skleněné nebo nerezové krabičce namísto těch plastových.

Nezapomeňte být trpěliví a při produkování odpadu o všem dopředu přemýšlejte. Z počátku stačí dělat dětské krůčky a hlavně zůstaňte pozitivní. Zero waste je skvělá cesta.
Zdroj: wildminimalist.com, náhledový obrázek: Karolina Grabowska z Pexels