Šokující objev! Pyramida nalezená v Antarktidě, bude se přepisovat historie?

Záhadná pyramida v Antarktidě by měla být důkazem, že tomu tak skutečně je. Dnešní nejchladnější kontinent na Zemi byl naposledy bez ledu před 12 miliony let a jeho klima by se dalo přirovnat k Novému Zélandu. Je tedy pyramida vytvořena člověkem, nebo je to jen přírodní útvar?

K tomuto objevu došlo v roce 2012. Ne všechno je však takové, jak se zdá.

Skutečnost nebo fikce?

Někdy je nejlepším způsobem, jak vyvrátit příběh, přečíst si ho. Příkladem může být např: Příběh o objevu starověkých pyramid v Antarktidě. Nedávno se tento příběh o neohrožených badatelích, kteří objevili řadu člověkem vytvořených staveb na kontinentu, který je příliš drsný na to, aby se na něm po miliony let udržel udržitelný lidský život, rozšířil po internetu.

Příběh převzalo mnoho zpravodajských serverů a blogů po celém světě a dostal se jako mem na Facebook a další sociální sítě. Podle všeho by tento příběh vyzněl jako největší archeologický objev v životě.

Téměř vše v tomto článku, včetně fotografií a popisů „objevitelů“, však napovídá, že šlo o pouhý podvod. Podezřelé jsou dokonce i zpravodajské servery, které s příběhem přišly. Ať už je to jakkoli, příběh je sám sobě zkázou.

Jediný „skutečný“ důkaz o existenci pyramid pochází ze série fotografií údajně pořízených během expedice. Na několika z nich jsou zachyceny hory se zdánlivě hladkými okraji částečně pokryté sněhem. Jiné ukazují kuželovitý kopec sněhu poblíž pobřeží. A konečně se zdá, že na zamrzlé pláni stojí ledová pyramida.

Fotografie nejsou zrovna přesvědčivé. Obří „pyramidy“ s čistými okraji jsou zjevně hory. Ve skutečnosti tyto hory vypadají jako jakékoli pohoří existující v extrémně chladném podnebí. Hladké hrany a boky jsou spíše výsledkem přirozené eroze a blízkosti fotografa v době pořízení záběru.

Nejméně přesvědčivá je „sněhová pyramida“ na planině (rovněž v blízkosti pobřeží). Podezřele vypadá, jako by byla upravena fotošopem (na druhou stranu, vzhled může klamat). Také se zdá být malá v měřítku a velmi připomíná hromadu odhrnutého sněhu (nezapomeňte, že dole jsou základny s přistávacími dráhami, které je třeba odklidit).

O pravosti článku svědčí několik indicií. Částečným problémem je jeho délka. Příběh o novém, převratném objevu, který změní dějiny, je poměrně krátký (alespoň ten, který prezentoval server Serbia News, byl minusový). Nedávno si článek o objevu nových druhů ve „ztraceném světě“ Austrálie vysloužil dlouhé psaní.

Ani tento příběh není nový. Zdá se, že jeho variace kolují po webu už téměř deset let. I když se objevují drobné odchylky, příběh se příliš nezměnil. Většina webů přidala spíše názory než aktualizace. Ve skutečnosti má „nová“ verze článku stejnou hlavní myšlenku jako jeho původní zveřejnění. Původní autor – ať už to byl kdokoli – v úvodu tvrdil, že pátrání pokračuje a že se na něm podílí osm výzkumníků. Žádná jména pátračů nejsou uvedena.

To vede k další chybě v příběhu o pyramidě. Webové stránky a blogy, které se rozhodly ji otisknout, se neobtěžovaly příběh ověřit. Zdá se, že nikdo, kdo se na expedici podílel, nebyl kontaktován. Jakýkoli smysl zdrojování provedený v článku spočíval ve zmínce o obskurní webové stránce známé otiskováním pseudovědecky laděných článků (odkaz není k dispozici). Je zřejmé, že mnoho webů pouze prohledalo internet, našlo příběh a umístilo jej na své stránky. To není zrovna investigativní žurnalistika v nejlepším světle.

Když o tomto příběhu koncem roku 2012 „informovali“ na svých stránkách, získal zcela nový rozměr. Výsledek byl, řekněme, jedinečný. Kromě toho, že osm nejmenovaných badatelů z Ameriky a Evropy objevilo pyramidy, objevily se i náznaky skrytých nacistických základen a pozůstatků ztraceného kontinentu Atlantidy.

Ani ostatní lokality na tom nejsou lépe. Mnohé z nich do toho vloží politický postoj, zatímco jiné se ohánějí pseudovědeckými úvahami. Mnohé se soustředí na téma ztraceného kontinentu Atlantida. Nepřekvapí, že některé stránky přidávají větu „vláda nechce, abyste to věděli…“

zdroj: owlcation.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/ArvidO