Horký nápoj může v důsledku dehydratace urychlit srážení krve, varovala doktorka Monika Wassermannová z Boutiquetoyou.com. Tento škodlivý proces může postihnout různé oblasti těla.
Krevní sraženiny mohou být nebezpečné, pokud se tvoří bezdůvodně. Nezdravý životní styl podporuje vznik krevních sraženin, ale není vždy jasné, co se rozumí pod pojmem „nezdravý“. Například konzumace kofeinu – přírodní chemické látky obsažené v kávě a energetických nápojích mohou mít nepříznivé následky.
Hustší a lepivější krev
„Nápoje s kofeinem odvodňují organismus, což vede k tzv. hustší krvi, která může zvyšovat riziko vzniku sraženin,“ varovala lékařka Monika Wassermannová na portálu Boutiquetoyou.com.
Jak vysvětlila: „Dehydratace ovlivňuje složky krve, což vede k hustší a lepivější krvi, která pomalu cirkuluje“. Nežádoucí účinek se projevuje hlavně v oblasti pánve, nohou, stehen a paží.“
Výzkumy potvrzují lékařčino tvrzení. Studie publikovaná v časopise Medicine & Science in Sports & Exercise zjistila, že užívání kofeinu během vysoce intenzivního tréninku může zvýšit srážecí faktor v krvi, což zvyšuje pravděpodobnost tvorby sraženin.
Kdo a co
Ve studii vědci zkoumali 48 mužů s průměrným věkem 23 let a normálním indexem tělesné hmotnosti. Účastníci absolvovali dva tréninky s týdenním odstupem v cyklech cvičení, jejichž rychlost se postupně zvyšovala až do vyčerpání účastníků – jednalo se tedy o vysoce intenzivní zátěž.
Před tréninkem
Před testem dostali aktéři buď placebo bez kofeinu, nebo nápoj s kofeinem, a před a po cvičení jim byla odebrána krev spolu s hlášením o životních funkcích.

Výsledek, závěr
Lékaři zjistili, že kofein významně zvyšuje faktor srážlivosti během cvičení, což znamená, že účastníci, kteří si dali kofeinové nápoje, měli vyšší rizikový faktor, pokud jde o to, co způsobuje krevní sraženiny.
To však neznamená, že se musíte kofeinu zcela vzdát. „Pro většinu lidí je kofein bezpečný, stejně jako cvičení,“ uvedl v roce 2019 pro časopis Runner’s World doktor Paul Nagelkirk, ředitel Integrative Exercise Physiology Laboratory na Ball State University. „Zdraví dospělí, kteří v současné době využívají výhod kofeinu jako předtréninkového nebo předsoutěžního režimu, nemají příliš důvodů obávat se potenciální srážlivosti krve,“ dodal.
Kardiovaskulární výstraha
Studie však naznačuje, že ti, kteří mají špatné kardiovaskulární ukazatele, jako je vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu nebo kouření v minulosti, by se možná měli kofeinu v okolí tréninku vyhnout.
Důkaz o opaku
Vědci také odhalili důkazy o opaku. Podle výzkumné práce zveřejněné v časopise Journal of Thrombosis and Haemostasis „je konzumace kávy spojena s nižším rizikem žilní trombózy“. Žilní trombóza je ucpání žíly způsobené trombem (krevní sraženinou). Souvislost mezi kávou a srážlivostí krve je zatím nejasná.
Rizika po kofeinu
Je důležité si uvědomit, že s každodenním příjmem velkého množství kofeinu jsou spojena i další zdravotní rizika, včetně nespavosti, bolestí hlavy, zrychleného srdečního tepu a svalového třesu.
Jak reagovat na možnou krevní sraženinu
Krevní sraženiny mohou být velmi závažné a je třeba je rychle léčit. Zůstat zdravý a aktivní jim může pomoci předcházet.
Mezi příznaky krevní sraženiny patří:
– pulzující nebo křečovitá bolest, otok, zarudnutí a teplo v noze nebo paži
– náhlá dušnost, ostrá bolest na hrudi (může být horší při nádechu) a kašel nebo vykašlávání krve
Zdroj: www.express.co.uk, https://journals.lww.com, .ncbi.nlm.nih.gov. Náhledová fotografie: Mikhail Nilov z Pexels