Průzkum: Česká republika je lepší místo pro život, myslí si Češi i Slováci

51 procent Čechů a osm procent Slováků vnímá svou zemi jako lepší místo pro život ve srovnání s ostatními. Necelá polovina Slováků si myslí, že Česká republika je lepší zemí pro život, zatímco pět procent Čechů si podle průzkumu myslí totéž o Slovensku. Přibližně čtvrtina Slováků a Čechů vnímá podle průzkumu obě země na stejné úrovni.

Rozdíly mezi jednotlivými zeměmi existují také v jejich názoru na rozdělení federace, k němuž došlo v roce 1993. Negativně vnímá konec společného státu 54 procent Slováků a 35 procent Čechů. Zejména starší generace Slováků se domnívá, že rozpad federace měl negativní dopad na životní úroveň. Zatímco starší generace si to myslí v 61 procentech případů, mladší generace si to podle průzkumu myslí v 38 procentech případů. Rozpad Česko-Slovenské federativní republiky měl podle 16 % Slováků pozitivní dopad na životní úroveň. Téměř třetina Čechů hodnotí dopad rozpadu federace pozitivně, zatímco 16 % negativně.

Slováci a Češi se shodují ve vnímání vzájemné blízkosti. 91 procent Slováků a 87 procent Čechů souhlasí s tím, že společná historie učiní z obou zemí nejbližšího souseda. Bez ohledu na rozdělení vnímá více než polovina Čechů a téměř dvě třetiny Slováků obě země jako jeden národ. Podle průzkumu se také shodují na tom, že navzdory blízkosti je třeba stejně rozvíjet vzájemné vztahy se všemi sousedními zeměmi, nejen se Slovenskem a Českou republikou.

Na Slovensku se průzkum uskutečnil online ve dnech 7. až 11. října. Výzkumu se zúčastnilo 1012 respondentů. V České republice se online průzkumu zúčastnilo 1020 respondentů. Sběr dat probíhal od 2. do 6. září.

zdroj: topky.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/RichardLey