Tipy na dovolenou v září: V podceňovaném evropském ráji jste za 110 minut, stačí vám pár eur a máte klid

Letní sezóna zde trvá ještě celé září, mluví se o ní jako o podceňovaném a levném evropském ráji, který prozatím není tolik vyhledávaný jako Chorvatsko, Itálie či Řecko, ale kdo se tam vydal, ten na ni pěje jen samé ódy. Seznamte se, uděláme vám chuť na: Albánii.

Albánie se nachází v severozápadní části Balkánského poloostrova. Její západní část leží na pobřeží Jaderského moře, zatímco ta jihozápadní je omývána vodami Jónského moře. 

Přímý let z Prahy

Velkým lákadlem k cestě do Albánie může být rychlá letecká dostupnost. Například s největší českou leteckou společností Smartwings se dostanete přímým letem z Prahy do hlavního města Tirany (které se nachází přibližně uprostřed země), za hodinu a padesát minut. Letenky navíc lze sehnat za velmi příznivé ceny, už za pár desítek eur.

Autem vesměs po dálnici

Albánie je dostupná i pro lidi, kteří nevyhledávají lety, místo toho preferují nastoupit do vlastního auta a přijet do vysněné dovolenkové destinace na čtyřech kolech, píše web Interez. Nejrychlejší trasa z ČR do Tirany (podle Albanie-cestovani.cz) vede přes Bratislavu, Budapešť, Bělehrad a Niš a Prištinu. Z Prahy měří kolem 1500 km (zhruba 16 hodin jízdy) a její hlavní výhodou je, že po většinu cesty pojedete po dálnici. Jen pozor, v Kosovu neplatí zelená karta, budete si muset koupit zvláštní pojištění.

Klidné nádherné pláže

Jedním z hlavních důvodů, proč lidé cestují na dovolenou do Albánie, jsou pláže, které lze označit za nejkrásnější v Evropě, uvádí web Pickwisa. Jsou široké a omývané nádherným azurovým mořem. Na své si zde přijdou nejen milovníci písečných pláží, ale také oblázkových.

Pláž Gjipe na Albánské riviéře mezi obcemi Dhermi a Himara asi 4 hodiny od hlavního města Tirany. V kopcích nad pláží je několik starých bunkrů z komunistické éry Albánie. Fotka od Renaldo Kodra z Unsplash

Albánská riviéra

V souvislosti s nejkrásnějšími plážemi v Albánii se zmiňuje Albánská riviéra, která se nachází na jihozápadě země. Díky rozvoji turismu již není tak panensky nedotčená jako před lety, stále však stojí za návštěvu. Mezi nejkrásnější pláže se řadí klidné pláže Dhëry, Palasa či Llamani. Městská pláž Himara je už přeci jen rušnější.

Odstíny modré a skrytá zákoutí

Kromě azurově modrých vod jsou některé například i tmavě modré, což je velkým lákadlem pro oči i objektivy fotoaparátů. V Albánii kromě hotelových resortů stále najdete i taková skrytá místa, která ale dalším rozvojem turismu mohou svůj vzhled v budoucnu změnit.

Albánské Alpy

Pokud nepreferujete plážové „povalečství“, ale hory a aktivní trávení dovolené, v Albánii si přijdete na své. Podobnými evropskými skvosty – jako jsou pláže – jsou i albánské hory. Albánské Alpy nabízejí spoustu túr, dokonce si zde užijí i horolezci. Web Responsible Travel uvádí, že turismus je v těchto odlehlých končinách stále v plenkách, a proto zde můžete zažít divokou a nedotčenou přírodu. Nejvyšším vrchem Albánie je Korab s 2764 metry, hned po něm následuje Maja Jezercë  se nadmořskou výškou 2694 metrů.

Nízké náklady

Podle webu Numbeo jsou životní náklady v Albánii zhruba o 20 % nižší než ve střední Evropě a nájemné je až o 40 %. V restauraci střední třídy zde zaplatíte za dvě osoby v průměru 25 eur a za velké pivo 1,30 eura.

Dovolená v září je ideál

Další výhodou Albánie je to, že je zde teplo i v září či dokonce začátkem října. Teplota vzduchu i vody je v tomto období stále příjemná. Hlavní sezóna zde trvá od června do září, kdy teplota vzduchu dosahuje příjemných 28 °C a teplota vody 24 °C.

Vzhledem ke svému přírodnímu bohatství ale Albánie nabízí možnosti svým návštěvníkům i během posledních měsíců v roce.

Zdroje: https://pickvisa.com, https://intellinews.com, www.numbeo.com. Náhledová fotografie: Abenteuer Albanien z Unsplash: Pláž Gjipe na Albánské riviéře mezi obcemi Dhermi a Himara asi 4 hodiny od hlavního města Tirany. V kopcích nad pláží je několik starých bunkrů z komunistické éry Albánie.