Stále kupujete knihy, ale nikdy je nečtete? Možná trpíte poruchou tsundoku

Touha kupovat si více knih, než je možné přečíst, je už natolik rozšířeným fenoménem, že si zasloužila vlastní japonské slovo. Psychologie zná tolik termínů pro lidské chování, kolik je jednotlivců na světě. Jedním z nich je tsundoku

Toto je označení pro lidi, kteří si nutkavě kupují knihy s úmyslem si je přečíst, ale nikdy si na ně nenajdou čas. Knihy se jim tedy hromadí v regálech, vypadají krásně, ale nikdo po nich nesáhne. Je to porucha, které bychom se měli obávat?

Zaprášená domácí knihovna

Pokud se vám knihy na policích stále hromadí a vy si už ani nemůžete vzpomenout na jejich tituly, je to známka toho, že možná trpíte tsundoku. Možná jsou mezi nimi i ty knihy, které jste si opravdu chtěli přečíst, na jejichž premiéru jste se těšili, a přesto se ukázalo, že vás čas převezl…

Tsundoku – japonský psychologický termín

Zmíněné chování bylo poprvé definováno Japonci pomocí slova tsundoku. Tento termín poprvé uvedl profesor Londýnské univerzity Andrew Gerstle. Jeho výklad termínu je trochu komplikovaný, ale zdá se pravdivý.

Doslovný překlad

Tsundoku doslova znamená hromádku knih, kombinuje však několik japonských slov dohromady: „tsunde“ znamená hromadit, „oku“ se dá přeložit jako dočasné odložení a „doku“ vyjadřuje čtení. Podle spisovatele Moriho Senza se toto slovo poprvé objevilo roku 1879 a to s trochou sarkasmu v textu vyprávějícím o učiteli, který měl hodně knih, ale nečetl je.

Potrava pro duši na hromadě se dá omluvit

Ačkoliv by na tsundoku mohlo být nahlíženo jako na podivnou úchylku, zdá se, že knihy mají v kategorii nutkavého nakupování výjimečné postavení. Ve srovnání s nákupy elektroniky, kosmetiky či oblečení přinášejí totiž jiný typ uspokojení a navíc žít v obklopení knih znamená pro lidi pocit určitého komfortu, jistoty a domova. A tak se zdá, že nám nákupy knih, jakožto „potravy naší duše“, budou prozatím promíjeny.

 Všimli jste si tohoto trendu u sebe? 

Vám, kteří jste se v tsundoku poznali, se nabízejí dvě možnosti:

– Projít svou knižní sbírku a darovat část těch nejméně zajímavých knih čtenářům, kteří si je na rozdíl od vás vychutnají.

– Pokud váš problém s tsundoku spočívá spíše v tom, že máte v domácnosti několik chaotických knižních hromádek, pak je načase si knižní sbírku lépe zorganizovat – například koupí nové knihovny s dostatkem polic, kam povalující se knížky uklidíte.

Možná trpíte jen bibliomanií    

Dejte si ovšem pozor – pojem tsundoku bývá často zaměňován s bibliomanií, podstatný rozdíl je však v tom, že bibliomanie je posedlost sbíráním knížek, kdežto u tsundoku jsme na začátku skálopevně přesvědčeni, že knihu skutečně přečteme.

Zdroje: viva.pl, blog.knihy.cz. Náhledová fotografie: cottonbro studio z Pexels