Stará hadice, čajové sáčky, mýdlo a 9 dalších: Nevyhazujte, ale efektivně použijte na zahradě


Kdo tvrdí, že na zahradě máte používat jen řádné náčiní? Následující běžné předměty z domu či dílny, včetně několika, které byste nejspíš rovnou vyhodili do popelnice, mohou překvapivě posloužit právě na zahradě.

Zde jsou některé z šikovných a účinných způsobů, jak vytěžit při práci na zahradě maximum z toho, co máte doma a co by vás nikdy nenapadlo použit. Magazín Reader’s Digest, jehož podtitulek zní Důvěryhodný přítel ve složitém světě, nabízí nepřeberné množství tipů, my ale vybíráme pouze některé z nich.

PAPÍROVÉ KLOBOUČKY

Jestliže se vám přes noc ztrácejí ze záhonu sazeničky, chce to kryt, který je ochrání před škůdci, jako jsou housenky a slimáci. Odřízněte dno papírového kelímku a kelímek nasaďte na sazeničku, aby se k ní žrouti nedostali.

TESAŘSKÝ PÁS

Veškeré drobné zahradní pomůcky jako provaz, měřicí pásmo a podobně můžete mít stále po ruce, využijete-li starý tesařský pás. Při práci na zahradě si tím ušetříte spoustu zbytečného chození do kůlny.

STARÁ HADICE

Díky staré hadici budete mít hrany náčiní stále ostré, a přitom bez nebezpečí, že se náhodou poraníte. Zahradními nůžkami nebo nožem odřízněte hadici v délce ostří příslušného nástroje.
Potom hadici na jedné straně po délce rozřízněte a máte úzký otvor na zasunutí nabroušené hrany. Zasuňte ostří nástroje dovnitř a převažte provázkem. Abyste si při rytí chránili chodidlo, uřízněte kousek hadice v šířce rýče nebo vidlí, podélně ji nařízněte a navlékněte na nášlapnou část.

HLINÍKOVÁ FÓLIE

Aby vám slimáci nešli na zeleninu, vyzkoušejte nastýlku (neboli mulč) smíchanou s proužky hliníkové
fólie. Zakořeňování řízků zase pomůžete tak, že je zasadíte do nádoby zakryté fólií. V ní udělejte několik otvorů a těmi prostrčte řízky do substrátu.

Vypěstujte si záplatu v čajovém sáčku…vynikající k vyspravení trávníku

I použitý čajový sáček najde své uplatnění na vaší zahradě či zahrádce. Zdroj: ha11ok / Pixabay


SMIRKOVÝ PAPÍR

Mějte v kůlně s nářadím po ruce arch jemného smirkového papíru a kousek plátna. Jakmile se na ostří pilky k prořezávání či na jiném kovu objeví rez, lehce ji smirkem obruste. Poté naneste hadříkem slabou vrstvičku motorového či olivového oleje.

ČAJOVÉ SÁČKY

Vysejte něco travních semen na vlhký sáček s čajem. Tráva rychle vyklíčí a dá se využít k vyspravení menších holých ploch v trávníku.

POTAŽENÍ RUKOJETI

Aby se vám lopatka či jiné zahradní náčiní lépe držely, rukojeť pevně omotejte kusem bavlněného nebo konopného provazu a ten potom oviňte několika vrstvami kobercové pásky nebo leukoplasti. Pro delší práci bude toto silnější a měkčí držadlo pro ruku mnohem pohodlnější.

PLASTOVÉ SVORKY

Ty jsou v prodejnách pro kutily k dostání v různých tloušťkách, délkách i barvách a v zahradě jsou neocenitelné všude – od úvazů rostlin až po spojení dočasného krytu na rostliny.

MÝDLOVÁ OCHRANA

Než zaboříte ruce do hlíny, škrábněte si všemi prsty do mýdla. Mýdlo vám zaleze za nehty a zabrání, aby se pod nimi zachytila hlína, která se velmi obtížně odstraňuje. A až si po práci budete mýt ruce, tato mýdlová překážka se rozpustí.

PÁJECÍ ŽEHLIČKA

Jestliže hadice, kterou stále používáte, prokazatelně prosakuje, sáhněte do krabice s nářadím a vytáhněte pájecí žehličku. Několik minut ji nahřívejte, aby byla dost horká, a potom se opatrně dotýkejte prosakujícího místa na hadici, dokud se povrch neroztaví a neslepí.

KUCHYŇSKÉ KLEŠTĚ

Až nastane čas prořezávání pichlavých keřů nebo růží, vezměte si kuchyňské kleště. Umožní vám přidržovat a ohýbat větve, aniž byste se píchli, a druhou rukou budete stříhat.

KÁVOVÁ SEDLINA (LOGR)

Kávová zrnka sice už jednou posloužila v domě, ale nyní mohou odvést práci i na zahradě. Sedlinu rozhoďte po povrchu záhonu – rozloží se a dodá půdě živiny.

Zdroje: rd.com, blizekprirode.cz. Titulní foto: Unsplash / Claude Laprise