Tajemná římská socha objevená v historickém centru Toleda

Přeleťme se do Toleda a podívejme se, jaké relikvie archeologové tentokrát odkryli. Upozornění na spoiler: je to mramorová socha!

Ve starověké Římské říši, pokud jste měli značnou moc a bohatství, mohli jste si dovolit mít sochu sebe sama vytesanou z kamene nebo mramoru. To znamená, že v té době existovalo docela dost těchto krásně vyřezávaných, ale poněkud hyperbolizovaných kusů skály. Málokdo se však dožil moderní doby. Jedním z takových přeživších je titulární socha Toleda.

Římská mramorová socha, přibližně metr dlouhá, byla objevena během archeologických prací v historickém centru Toleda, podle konsorcia města Toledo, které má vykopávky na starosti. Socha představuje nahého muže a z technického hlediska je řemeslné zpracování fantastické. Zatím bylo zajištěno pouze torzo a několik částí končetin, ale místo ještě nebylo zcela vykopáno a nové archeologické materiály se mohou objevit kdykoliv. Fotky zde.

Tento ohromující nález byl učiněn v blízkosti římského kryptoportiku (podzemní galerie postavená jako kompenzace nerovností terénu), zatímco Toledo City Consortium provádělo údržbářské práce pod ulicí Navarro Ledesma. Nový objev přidává další dílek do složité skládačky římského města Toletum. Podle starověkých dokumentů se Toletum nacházelo na silnici, která spojovala dvě větší města – Augusta Emerita (Mérida) a Caesaraugusta (Zaragoza). To byl důležitý pilíř v místním železářském průmyslu, který následně umožnil městu razit peníze. Jak čas plynul, okolní města byla nakonec pohlcena tím, co bývalo Toletum. Nebo alespoň to je pracovní teorie částečně potvrzená tak neuvěřitelnými archeologickými nálezy, jako je výše zmíněné mramorové torzo.

zdroj: Brainberies.co, Titulní obrázek: Couleur/Pixabay.com