Tajemství čaje

Čaj je druhým nejoblíbenějším nápojem na světě. Hned po čisté vodě. Historie čaje sahá až do starověku. Legendy ze zemí Dálného východu, kde se kultura pití čaje zrodila, různě popisují, kdo, jak a kdy čaj poprvé uvařil.

O objevení čaje koluje mnoho legend. Nejznámější z legend vypráví o čínském císaři jménem Šen Nung, přezdívaném a uctívaném také jako „božský oráč“. Jednoho dne Šen Nung vařil na venkově vodu, když vítr do vody zanesl několik čajových lístků z nedalekého stromu. Císaře zasáhla zvláštní vůně. Ochutnal ji a zjistil, že je to velmi příjemný osvěžující nápoj.

Naproti tomu japonská legenda spojuje objevení čaje s buddhistickým mnichem Bódhidharmou. Jednoho dne při meditaci nedokázal ovládnout únavu a oči se mu stále zavíraly, což ho tak rozzlobilo, že si odřízl víčka a hodil je na zem. Vyrostly z nich čajovníky se zelenými listy. Překvapený mnich utrhl list, začal ho žvýkat a k jeho překvapení ho únava přešla. Čaj kdysi rostl v Japonsku divoce, ale později se stal rozšířeným nápojem a v 15. století se k jeho přípravě začal používat čajový obřad převzatý z Číny. Japonské rodiny měly speciální čajovny nebo domy s velmi malým vchodem, takže každý, kdo chtěl ochutnat, se musel před vstupem sehnout, aby nápoj uctil.

První zmínka o čaji v Evropě pochází z roku 1559 od benátského spisovatele Giovanniho Battisty Ramusia, který se o čaji zmiňuje ve své knize Cesty a toulky. O osm let později se objevuje také zmínka o čaji z Ruska. Prostřednictvím Ruska jsme poznali také čaj. Tradice čaje v této zemi však není zdaleka tak dlouhá, jak by se mohlo zdát ze společné hranice s Čínou.

Nejstarší herbář se záznamy o čaji pochází z Číny a je starý 1 500 let. Legendy o zázračné síle čaje se však vyprávěly již o mnoho století dříve. Z čajových květů se vyráběly svíčky do chrámů, z drobných lístků se vyráběly drahé cigarety a ze semen se lisoval olej. Za dynastie Sung byl nejoblíbenější tzv. šlehaný čaj, jehož přípravu převzali Japonci pro svůj čajový obřad, který trvá dodnes. V některých provinciích se věnovala zvláštní pozornost přípravě žlutého čaje, jehož lístky se musely sbírat za ranní rosy. Při sběru této výjimečné rostliny nesměli speciálně vyškolení sběrači jíst žádné aromatické, silně vonící potraviny a k rostlinám se směli přiblížit pouze po důkladné očistě a v rukavicích speciálně vyrobených pro tuto práci.

Záleží na stupni kvašení

V praxi se čaj rozlišuje především podle způsobu zpracování a oblasti, ze které pochází. Podle způsobu zpracování se čaj dělí na bílý – lehce fermentovaný, zelený – nefermentovaný, černý (čínský červený) – fermentovaný, polozelený (oolong) – částečně fermentovaný, tmavý (typ Pu Erh) – vícefermentovaný a aromatizovaný – ochucený květinami, bylinami, ovocem a aromaty.

Bílý čaj

Vyrábí se ve velmi malém množství v Číně a na Srí Lance. Vyrábí se z nevyvinutých pupenů, které procházejí pouze procesem vadnutí, při němž se odpařuje přirozená vlhkost, a procesem sušení. Při vaření tohoto čaje vzniká velmi světlý odvar slámové nebo jantarové barvy.

Zelený čaj

Zelený čaj se od černého liší pouze tím, že jeho lístky neprošly procesem fermentace. Zelený čaj je nejoblíbenější v Číně, Japonsku a na Tchaj-wanu. Odvar je citronově žlutý nebo slámově zbarvený, čirý a má velmi jemnou vůni.

Černý čaj

Čajové lístky procházejí úplným procesem fermentace. Čím delší je proces fermentace, tím je čaj tmavší a hořčí.

Oolong (červený) čaj

Tento čaj se často označuje jako „polofermentovaný“, protože prochází pouze částečnou fermentací. Nejznámějším červeným čajem je čaj Formosa. Barva čaje Oolong je načervenalá, vůně je velmi jemná.

Sám král čaje

Ačkoli existuje mnoho různých druhů čaje, nejčastěji se uvádějí dva druhy: Camellia sinensis a Camellia assamica. Jejich křížením vzniklo mnoho dalších druhů. Čajovník nemá velké nároky na půdu, ale na druhou stranu je velmi náročný na klima. Nejlépe se jí daří v horkém a vlhkém podnebí a v nadmořské výšce 350-2450 metrů. Ačkoli čajovníky pěstované ve vysokých nadmořských výškách rostou pomaleji, právě tehdy získávají vlastnosti, které určují kvalitu čaje. Roste na 4 kontinentech a pěstuje se ve více než 30 zemích, které dohromady produkují téměř 3 miliardy kg čaje ročně. Tři země, které jsou s čajem nejčastěji spojovány (Indie, Čína a Srí Lanka), produkují dohromady asi 60 % světové produkce. Používají se pouze listy keře. Sklízí se pouze mladé výhonky a listové pupeny (dva listy a pupen). Čím jemnější a mladší lístky, tím lepší čaj.

Každý to má rád jinak

Jak je již všeobecně známo, čaj nezůstal jen ve svém čínském rodišti, ale rozšířil se po celém světě. Jeho lahodná chuť a krásná vůně se staly tak oblíbenými, že se dnes čaj pěstuje po celém světě. Ale ať už navštívíte Rusko, Austrálii nebo Indii, všude se čaj připravuje jinak a s jinými rituály. Koneckonců, jak se říká, kolik lidí, tolik chutí. Šálek lahodného čaje může vašim chuťovým buňkám přinést skutečně nevšední zážitek.

Nejen způsoby přípravy čaje se v průběhu staletí měnily a zdokonalovaly. Postupem času se objevilo také nesčetné množství způsobů využití čaje. Dlouhou dobu byl čaj pouze nápojem aristokracie a čínského dvora. Postupně se stal mezi lidmi známým jako nápoj i lék. Jako nápoj, především proto, že se voda musela kvůli špatným hygienickým podmínkám převařovat, a jako lék, samozřejmě kvůli svým léčivým účinkům. Tehdejší příprava čaje jako léku se však velmi lišila od dnešního způsobu zpracování. Listy se otrhaly a slisovaly do placiček, které se sušily, dokud nezčernaly, přidala se cibule a zázvor a teprve po uvaření se podával tento lék. Z čajových lístků se vyráběly svíčky do chrámů, z drobných lístků se vyráběly drahé cigarety a ze semen se lisoval olej. Zatímco v některých částech světa roste čajovník po celý rok, jinde nastává v zimě období klidu. Listy se otrhávají, když se začnou tvořit nové mladé výhonky. V teplejších oblastech rostliny vytvářejí několik výhonů ročně, ale v chladnějším podnebí je vegetační období kratší. Nejkvalitnější čaj se vyrábí z mladých jemných výhonků. Sběrači je štípnou nehtem a vloží do sáčku nebo košíku.

Víte, jak si správně vybrat?

Jak najít kvalitu na tak širokém trhu s čajem? Je skutečně pravda, že každý sypaný čaj je také kvalitní čaj? V posledních letech dochází k odklonu od čaje v sáčcích a k pití sypaného čaje. Z mnoha stran slyšíme stále stejnou odpověď na tuto otázku: „Jaký je nejlepší čaj“? Nevím, kdy se začal šířit předpoklad, že sypaný čaj je nutně kvalitní volbou. To, že je čaj sypaný, nemusí nutně znamenat, že je kvalitní. Může být stejně nekvalitní jako čaj v sáčku. Prvním a pravděpodobně nejdůležitějším faktorem je čerstvost čaje, tj. rok a roční období, kdy byl čaj sklizen a následně zpracován. Čaj se sklízí 2 až 4krát ročně v závislosti na ročním období. První výběry bývají nejexkluzivnější, nejkvalitnější a nejvyhledávanější. Po sklizni a zpracování se čajové lístky z čajovníku kvalitativně třídí podle celistvosti listu, tj. jak je zachována struktura listu, zda se jedná o lístky vyšší kvality (z koncových částí větviček, tzv. tipsů) nebo o lístky nižší kvality. Nejkvalitnější čaje jsou ty, které obsahují celé čajové lístky, tedy čaje celolistové.

Kromě nich známe také zlomkové čaje, které mohou být také velmi kvalitní. Nižší celistvost listů – drcené a práškové čaje se používají výhradně k plnění levnějších čajových sáčků.

Kouzlo čaje

Čaj měl exotické kouzlo a lidé mu přisuzovali léčivé účinky. Je tu s námi již velmi dlouho a od doby, kdy byl objeven, se zjistilo, že má širokou škálu využití. Ať už jde o zmírnění únavy, osvěžení ducha, boj s nemocemi, léčbu depresí nebo zvýšení energie, účinky čaje jsou skutečně blahodárné. Je to nápoj, který si můžete vychutnat sami nebo ve společnosti.

Historie čaje však není tak fascinující proto, kdo jej objevil jako první, ale proto, jak pronikal do různých kultur a kontinentů a jak nabýval různých nových podob a chutí. Není proto divu, že čaj je nápoj, který miluje více než polovina světa. Čaj je dobrým zdrojem antioxidantů, které chrání tělo před nemocemi a dodávají nám pocit svěžesti a zdraví. Ať už se jedná o zelený, černý nebo bílý čaj, všechny jsou stejně bohaté na antioxidanty, což z nich dělá skvělý prostředek pro nakopnutí metabolismu. Čaj navíc neobsahuje žádné kalorie, takže vám pomáhá udržovat se v kondici a zlepšuje celkové fungování organismu. Sloučeniny obsažené v čaji prokazatelně podporují imunitní systém člověka. Není proto divu, že se nemocným lidem odjakživa podávaly různé druhy čajů, které měly vyléčit a zlepšit jejich zdravotní stav. Naše babičky byly také velmi dobře obeznámeny s účinky různých bylin a jejich kombinací, které našemu tělu prospívají. Klíčovým faktorem je v tomto případě také kvalita. Ne všechny sáčkové čaje obsahují 100% kvalitní čaj, proto je třeba dbát na jeho výběr.

Nejlepší je kupovat čaj od osoby, které můžete důvěřovat.

zdroj: Mujlife.cz, Titulní obrázek: Pixabay.com/Pexels