Nevyhýbejte se studené vodě: snižuje riziko cukrovky a mnoha dalších onemocnění

Plavání ve studené vodě pomáhá lidskému zdraví, včetně lepšího metabolismu tuků. Tím se snižuje riziko civilizačních chorob, jako je cukrovka.

Vyplývá to z výsledků studie norských vědců v časopise International Journal of Circumpolar Health. Zpráva byla převzata z internetových stránek Sky News.

Po shromáždění 104 studií norští vědci zjistili, že mnohé z nich potvrzují velký přínos plavání ve studené vodě pro zdraví. To souvisí s rychlejším spalováním energie, což by mohlo pomoci předcházet obezitě a kardiovaskulárním onemocněním. Celkový přínos pro zdraví však nelze přesně vyčíslit.

„Stále více vědců se shoduje na tom, že dobrovolné vystavení studené vodě může mít příznivé účinky na zdraví,“ uvedl hlavní autor výzkumu James Mercer.

„Ponoření do studené vody má významný vliv na řadu fyziologických a biochemických parametrů,“ dodal.

Vědci potvrdili pozitivní souvislost mezi plaváním ve studené vodě a hnědou tukovou tkání (BAT). Hlavní úlohou tukové tkáně v lidském těle je ukládání energie a vědci rozeznávají dva typy – bílou a hnědou – podle jejich funkce a struktury. „Dobrá“ hnědá tuková tkáň má jinou strukturu a dokáže velmi rychle reagovat na chlad a využít energii k výrobě tepla. V lidském těle je ho jen asi 50 gramů. „Špatná“ bílá tuková tkáň „pouze“ ukládá energii.

Vědci také varovali, že plavání v ledové vodě s sebou nese i rizika, jako je podchlazení a srdeční a dýchací potíže způsobené teplotním šokem.

zdroj: SkyNews, International Journal of Health, Titulní obrázek: Pixabay.com/SawanJuggessur