Archeologové objevili v egyptském chrámu Esna 2200 let staré malby se zvěrokruhem

Restaurátorský tým objevil toto vzácné vyobrazení kompletního egyptského zvěrokruhu, když prosíval špínu pokrývající stěny a strop chrámu Esna v Horním Egyptě.

Archeologové nedávno při prosívání staleté špíny na stěnách chrámu objevili řadu složitých reliéfů namalovaných a vytesaných starověkými umělci.

Nyní vědci učinili další pozoruhodný objev: sérii reliéfů zobrazujících egyptský zvěrokruh namalovaných na stropě chrámu.

Po odstranění 2 000 let staré špíny a zvířecího trusu mohli vědci spatřit kompletní vyobrazení znamení zvěrokruhu, stejně jako planety jako Jupiter, Saturn a Mars a souhvězdí, která staří Egypťané používali k měření času. Další umělecká díla v chrámu zobrazovala zvířata jako krokodýly, hady a hybridní tvory.

Při předchozích vykopávkách vědci identifikovali několik fresek zobrazujících Chnuma s jeho manželkami Menhit a Nebtu, jejich syna Heka a bohyni války a moudrosti Neith. Teprve nedávno si však uvědomili, že se nacházejí také na pokladnici egyptských obrazů zvěrokruhu.

„Samotný zvěrokruh je součástí babylonské astronomie a v Egyptě se objevuje až v ptolemaiovské době,“ uvedl pro časopis Live Science Christian Leitz, profesor egyptologie na univerzitě v německém Tübingenu.

Ptolemaiovské království byl starověký řecký stát, který zahrnoval Egypt a okolní oblasti. Ptolemaiovské království, které založil v roce 305 př. n. l. Ptolemaios I. Soter, generál Alexandra Velikého, trvalo téměř 300 let a přineslo do Egypta významný řecký vliv. Je možné, že staří Řekové zavedli v Egyptě zvěrokruh.

Bez ohledu na svůj původ se zvěrokruh stal v Egyptě po svém zavedení nesmírně populární.

zdroj: LiveScience.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/Souza_DF