Šmoulí ryba: Má neonově modré maso a nikdo neví proč. Přesto ho nevědomky jíme

Dravá mořská ryba z řádu ropušnicotvární na první pohled vypadá tak trochu jako obyčejná ryba. Jeden z pěti jedinců druhu Ophiodon elongatus má ale modré maso a nikdo neví, proč tomu tak je.

Hřebeník velký, latinsky Ophiodon elongatus, který žije u západního pobřeží Severní Ameriky, je oblíbeným druhem rybářů i konzumentů rybího masa. Žije u mořského dna, dorůstá délky až 1,5 metru a je zuřivým lovcem, který se snaží sežrat cokoli, co se pohne, a co se mu vejde do úst. S výjimkou některých druhů tuleňů a člověka nemá predátory.

Někdy se mu také říká „šmoulí ryba“ podle známé pohádky, ve které vystupují modré postavičky. Děje se tak právem, přibližně 20 procent jedinců má totiž modré maso, které vypadá jako z jiné planety. Vědci se zatím jen dohadují, co je příčinou zvláštního zbarvení. Výzkum probíhá pouze od roku 2016.

Odborníci zatím vědí jen to, že modré zbarvení je důsledkem působení pigmentu zvaného biliverdin,  zelené barvivo obsažené ve žluči. Avšak mechanismus zabarvování masa, jakož i důvod, pro který k němu dochází jen u jedné z pěti ryb, zůstává zatím záhadou. Na základě analýzy dat se podařilo zjistit, že modré maso se častěji vyskytuje u samic menšího vzrůstu, které žijí v mělkých vodách. Na otázku, proč dochází k neobvyklému zabarvení, ale vědci zatím neumí odpovědět.

Může být příčinou fakt, že modré zbarvení v mělké vodě lépe chrání před UV paprsky? Nebo je to stravou? To se dodnes neví. Výzkum naznačuje, že k zabarvení dochází v důsledku nedostatku potravy, a odborníci chtějí zjistit, jestli se modré maso může opět změnit na bílé.

Určitě vás zajímá, jestli je modré maso možné konzumovat, a zda to lidé dělají. Odpověď zní: ano. Možná o tom ani nevědí. Během procesu vaření se totiž neonově modrá barva změní na bílou. Takové maso je stejně chutné a zdravotně nezávadné jako „běžné“ maso druhu Ophiodon elongatus.

Zdroj: odditycentral.com. Náhledová fotografie: Lt. John Crofts, NOAA Corps. – NOAA Photo Library: fish4002, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17985885