Tip na výlet: V bývalé věži nacistů dnes žijí žraloci. Byla hotelem i požární stanicí

Jedna z vídeňských protiletadlových věží, přestavěna na Dům moře neboli Haus des Meeres, se stala příbytkem pro tisíce podmořských živočichů. Turistickou atrakci s obrovskými akvárii a imitací pralesa navštíví statisíce návštěvníků ročně.

Během druhé světové války postavili nacisté ve Vídni šest protiletadlových věží. Vždy po dvou u sebe, v blízkosti několika desítek metrů. Několikapat

rové betonové pevnosti bez oken stále připomínají nálety během druhé světové války ve Vídni. Narazit na ně můžete kousek od ulice Mariahilferstrasse, v Arenbergparku a v barokní zahradě Augarten.

Betonový kolos pro příjemné účely

Šedé monolity postavili za války nacisté jako protiletecké věže. Tam, kde bývaly bunkry, sklady munice a vysílače, plavou dnes v akváriích ryby a stojí umělecká díla. Dvě stavby se totiž proměnily v mořské muzeum a galerii.

Právě jedenáctipatrový obr v Esterházyho parku byl předělán na Dům moře – německy Haus des Meeres. Betonový kolos o půdorysu 31 x 15 metrů a výšce 47,3 metru v sobě skrývá akvária a terária, kde žijí žraloci, různé ryby, želvy, svítící korály či chameleoni a hadi. Muzeum vzniklo v roce 1957. Dnes je expozice v osmi patrech, pod střechou je vyhlídková terasa.

Tropy a válka pod jednou střechou

Najdete zde spoustu malých akvárií s pestrobarevnými korálovými rybkami, velké akvárium s karetou, žraloky a dalšími rybami, ale také tropickou část se spoustou volně poletujících barevných ptáčků a volně pobíhajícími zvědavými opičkami.

Součástí přírodních expozic je také přehlídka artefaktů z druhé světové války. Ve třech nejvyšších patrech můžete shlédnout sbírky dokumentů a fotografií z historie flakturmů (protiletadlových věží) nejen v Rakousku, ale i v zahraničí, např. v Berlíně.

V nejvyšším patře, vlastně na střeše věže, se nachází kavárna s nádherným výhledem na Vídeň.

Zdroj: www.haus-des-meeres.at, www.trend.sk. Náhledová fotografie: Getty Images