Převratný objev vědců: úspěšně otestovali virus, který ničí rakovinné buňky

U jednoho pacienta rakovina zmizela, u ostatních se nádory zmenšily. Britská BBC na svých internetových stránkách uvádí, že lékem je oslabená forma herpes viru upravená tak, aby zabíjela nádory.

Odborníci zdůrazňují, že tato nová metoda vyžaduje rozsáhlejší a delší výzkum, ale je podle nich nadějí pro větší počet lidí s pokročilým nádorovým onemocněním.

Pacientem, u něhož se rakovina dostala do remise, je 39letý Krzysztof Wojkowski z Londýna. Zúčastnil se první fáze výzkumu bezpečnosti léku, který provádí Institut pro výzkum rakoviny a Royle Marsden, přední britské centrum pro výzkum a léčbu rakoviny. V roce 2017 byla Wojkowskému diagnostikována rakovina slinných žláz v okolí úst. I přes operaci a další léčbu se nemoc rozšířila a byla mu nabídnuta paliativní péče.

Studie se zúčastnilo přibližně 40 pacientů. Někteří z nich dostávali pouze injekce s virem zvaným RP2. Jiní ještě dostávali lék nivolumab používaný k léčbě rakoviny.

Zjištění prezentovaná na lékařské konferenci v Paříži ve Francii ukazují, že u tří z devíti pacientů, kteří byli léčeni pouze injekcemi, se nádor zmenšil. V této skupině byl i Wojkowski. Sedm z 30 pacientů, kterým lékaři podávali RP2 i nivolumab, mělo z léčby také prospěch, uvedla BBC bez dalších podrobností. Většina z nich zaznamenala pouze mírné vedlejší účinky, jako je únava.Kevin Harrington, který výzkum vede, uvedl, že reakce pacientů s různými typy pokročilé rakoviny na léčbu je „skutečně překvapivá“.

Podle BBC to není poprvé, co vědci použili virus k léčbě rakoviny. Lékaři již několik let nasazují proti pokročilé rakovině kůže vakcínu s názvem T-Vec, která je rovněž založena na modifikované variantě viru herpes simplex. Podle Harringtona je RP2 vylepšenou verzí terapie T-Vec. „Má různé modifikace viru, a když se dostane do nádorových buněk, účinně jim podepíše rozsudek smrti,“ řekl.

Marianne Bakerová, která pracuje ve společnosti Cancer Research UK, největší nezávislé organizaci pro výzkum rakoviny na světě, uvedla, že nová povzbudivá zjištění by mohla změnit postupy léčby rakoviny. „Vědci už před sto lety zjistili, že viry mohou pomoci při léčbě rakoviny, ale nedokázali přijít na to, jak je bezpečně a účinně používat,“ řekla. Podle ní je třeba provést další studie, aby se zjistilo, jak dobře RP2 funguje.

„Výzkum naznačuje, že dobrou strategií je kombinovat různé způsoby léčby a virová terapie by se mohla stát jednou ze zbraní v boji proti rakovině,“ dodal Baker.

Mujlife.cz nenese odpovědnost za obsah externích stránek.

Zdroj: BBC, Tweaktown.com, Cityofhope.org, www.cancerresearchuk.org. Titulní fotografie: Pixabay.com/kkolosov