Nejmodernější zahradní houpačky

Zahradní houpačky patří mezi nejoblíbenější zahradní nábytek . Závěsná konstrukce, zahradní houpačka pojme jednu, dvě nebo tři osoby. Jsou tedy ideální pro chvíli o samotě – nebo ideální pro den společné relaxace s milovanou osobou.

Bez ohledu na počasí může zahradní houpačka poskytnout dokonalé pohodlné a stinné místo ve vaší zahradě a existuje spousta různých typů a možností, které vyhovují každému vkusu nebo stylu. Které jsou ale letos v módě? 

Dřevěná houpačka s látkovým sedákem, foto: Gardenway.cz

Jaké typy houpaček jsou moderní? 

Dřevěné – je skvělá a pevná volba. Jsou robustní a spolehlivé. Ideální pro měkké polštáře a dodávají vaší zahradě atmosféru chalupy . I když dřevo – obecně – potřebuje nějakou údržbu, dřevo je klasika, která se neomrzí.

Baldachýn – je lepší volbou, pokud jste citliví na slunce. Vzhledem k extrémnímu horku, které v poslední době máme, je velmi důležité zůstat ve stínu – a chránit vás před UV zářením. Navíc vás ochrání před deštěm – což v našich podmínkách, kdy léto vystřídá po pár měsících podzimní plískanice, rozhodně není na závadu.

Kov – Přestože je kov náchylný k rezivění, je další dobrou volbou, stačí jej jednoduše zakrýt krytem nebo plachtou, když se nepoužívá. Kovové houpačky obecně mají dlouhou životnost, jsou odolné proti oděru a někdy jsou dodávány s voděodolnou tkaninou – což je bonus.

Aktuálně jsou trendy oblé tvary, ohýbané dřevo, přírodní barvy a samozřejmě také stínící clony nad houpačkou. Jak můžete vidět například na gardenway.cz, designéři letos popustili uzdu fantazii. 

Verandová houpačka krémové barvy je stálicí zahrad i v letošním roce. Vyrobeno z odolného kovového rámu a vysoce kvalitní polyesterové tkaniny potažené PVC. UV odolné a snadno se čistí, takže s péčí tento typ houpačky si nemusíte dělat těžkou hlavu. 

Setkat se  můžete i s houpačkou s vzhledem altánu nebo pergoly, nebo houpačkou s baldachýnem. Trendy jsou také houpačky z masivu, nebo houpací sítě s vlastním stojanem – to kdybyste neměli dostatek stromů, na které zavěsit hamak. 

Základem při výběru houpačky je ale vědět, co má vlastně tento kus nábytku splňovat. 

Kovová zahradní houpačka s moskytiérou, foto Gardenway.cz

Na co musím myslet při nákupu zahradní houpačky?

Velikost – Zamyslete se nad velikostí vaší zahrady. Kolik místa máte? Stačí jen jednoduchá vajíčková židle – nebo masivní třímístná dřevěná konstrukce? Myslete i na svou domácnost. Pokud jste milovníkem času o samotě, stojí za to poohlédnout se po menších, elegantnějších zahradních houpačkách, které se hodí k vašemu nezávislému životnímu stylu. 

Údržba – Různé houpačky budou vyžadovat různé množství údržby. Pokud je to možné, bude nutné během chladnějších měsíců odstranit polštáře z vaší zahradní houpačky. Dále se dřevo může poškodit drsnými povětrnostními podmínkami. Takže vaši dřevěnou zahradní houpačku bude možná potřeba natřít lakem pro extra ochranu – nebo během těch měsíců zakrýt.

Klasická dřevěná zahradní houpačka, foto: Gardenway.cz

Kam nejlépe umístit zahradní houpačku?

Nejprve myslete na své okolí. Rádi utíkáte před okolním světem? Je vaší hlavní prioritou vaše bezpečnost? 

Zadruhé byste měli zvážit, která část vaší zahrady se během dne osluní. Dáváte přednost ranní kávě na slunci, nebo odpolednímu lenošení? Houpačka by měla být umístěna tam, kde ji přirozeně využijete. 

Nakonec přemýšlejte o tom, co vidíte, o svém pohledu. Pokud toužíte po klidném ranním šálku na zahradě, zajistěte, aby vaše nové posezení vidělo vaše kvetoucí květiny nebo jiskřící vodní prvek. 

Titulní fotografie: Gardenway.cz