Tito jedovatí brouci žijí v Česku. Jak vypadají a co mohou způsobit?

Víte o tom, že se v naší zemi vyskytují i prudce jedovatí brouci? Poradíme vám, na koho si při jarní procházce dát rozhodně pozor.

Majka

Prudce jedovatý brouk. Nalézt můžete například majku fialovou, nejprudší jed obsahuje majka obecná. Z kloubních záhybů vylučuje tento brouk prudce jedovatý jed. K vylučování jedu dochází v případě, že se majka cítí ohroženě. Tento teplomilný a suchomilný brouk vylučuje látku zvanou kantaridin, která je pro člověka smrtelná již v dávce 30 miligramů. Brouci se objevují již brzy zjara v travním porostu.

Majka obecná dorůstá délky až 4 centimetrů. 
Fotka od Hans Braxmeier z Pixabay.
Majka obecná dorůstá délky až 4 centimetrů.
Fotka od Hans Braxmeier z Pixabay.

Puchýřník lékařský

Překrásný zelený brouk, kterého možná znáte pod názvem španělská muška, patří také do čeledi majkovitých. Při vyrušení vylučuje páchnoucí sekret, který dokáže na kůži vyvolat reakci v podobě hnisajících puchýřů. V případě zasažení oka hemolymfou obsahující jed dokonce hrozí oslepnutí. Brouk se vyskytuje na listnatých stromech a keřích, nejvíce v oblibě má jasany a šeříky, kde okusuje listy. Výtažky z tohoto brouka se používaly k výrobě přípravků podporujících erekci.

Páteříčci

Jedni z nejběžnějších brouků u nás: páteříček sněhový a páteříček žlutý. Vypadají velmi nenápadně a mírumilovně, zdání však klame. Co se vám může stát? Při neopatrném zacházení s tímto broukem se mohou na vaší kůži vyskytnout puchýře nebo nepříjemné pálení. Tento druh žije na lukách nebo na okrajích lesů.

Páteříček sněhový. Držte se od něj raději dál.
Fotka od Markéta Machová z Pixabay.
Páteříček sněhový. Držte se od něj raději dál.
Fotka od Markéta Machová z Pixabay.

Červenáček ohnivý

Tento brouk se vyvíjí pod kůrou starých stromů, dospělí brouci se vyskytují na kmeni stromu nebo v okolní vegetaci. Vzrůstem jistě nijak nezaujme, dorůstá délky pouze okolo 18 milimetrů. Nejčastěji se s ním setkáte v listnatých a smíšených lesích, kde se živí rostlinnými šťávami nebo nektarem z květů.

Zdroj: Redakce. Náhledový obrázek: Getty Images