Víte o tom, že se v naší zemi vyskytují i prudce jedovatí brouci? Poradíme vám, na koho si při jarní procházce dát rozhodně pozor.
Majka
Prudce jedovatý brouk. Nalézt můžete například majku fialovou, nejprudší jed obsahuje majka obecná. Z kloubních záhybů vylučuje tento brouk prudce jedovatý jed. K vylučování jedu dochází v případě, že se majka cítí ohroženě. Tento teplomilný a suchomilný brouk vylučuje látku zvanou kantaridin, která je pro člověka smrtelná již v dávce 30 miligramů. Brouci se objevují již brzy zjara v travním porostu.

Fotka od Hans Braxmeier z Pixabay.
Puchýřník lékařský
Překrásný zelený brouk, kterého možná znáte pod názvem španělská muška, patří také do čeledi majkovitých. Při vyrušení vylučuje páchnoucí sekret, který dokáže na kůži vyvolat reakci v podobě hnisajících puchýřů. V případě zasažení oka hemolymfou obsahující jed dokonce hrozí oslepnutí. Brouk se vyskytuje na listnatých stromech a keřích, nejvíce v oblibě má jasany a šeříky, kde okusuje listy. Výtažky z tohoto brouka se používaly k výrobě přípravků podporujících erekci.
Páteříčci
Jedni z nejběžnějších brouků u nás: páteříček sněhový a páteříček žlutý. Vypadají velmi nenápadně a mírumilovně, zdání však klame. Co se vám může stát? Při neopatrném zacházení s tímto broukem se mohou na vaší kůži vyskytnout puchýře nebo nepříjemné pálení. Tento druh žije na lukách nebo na okrajích lesů.

Fotka od Markéta Machová z Pixabay.
Červenáček ohnivý
Tento brouk se vyvíjí pod kůrou starých stromů, dospělí brouci se vyskytují na kmeni stromu nebo v okolní vegetaci. Vzrůstem jistě nijak nezaujme, dorůstá délky pouze okolo 18 milimetrů. Nejčastěji se s ním setkáte v listnatých a smíšených lesích, kde se živí rostlinnými šťávami nebo nektarem z květů.
Zdroj: Redakce. Náhledový obrázek: Getty Images