Neděkujte, nedojídejte jídlo aneb příklady jídelní etikety z celého světa

Když vyjedete z naší země, je třeba si uvědomit jednu věc: naše vlastní pravidla již příliš neplatí. Nyní musíte přijmout – a ve většině případů také dodržovat – národní kulturu daného státu, ať už se chystáte na návštěvu kamkoliv. S ohledem na to se zaměříme na některé příklady stravovací etikety, které existují po světě.

Pokud máte v úmyslu jet do některých z následujících tří zemí, měli byste se rozhodně snažit dodržovat následující „pravidla při jídle“, abyste se vyhnuli urážce kohokoli.

Čína 

Když jedete do Číny, očekává se, že po skončení jídla něco málo necháte na talíři. Pokud „vyčistíte“ talíř, pak to obsluze vlastně řekne, že máte stále hlad a že váš hostitel nebyl schopen udělat svou práci, aby vás zasytil.

Přirozeně časem zjistíte, že to hostitele uráží, takže se vždy vynasnažte – když dojíte, nechte na talíři malé množství jídla. Je to docela zajímavé, ale rozhodně stojí za to si tuto zvyklost zapamatovat před odjezdem do země rudého draka.

Indie

Pokud se rozhodnete jet do Indie, je dobré pamatovat na to, že jejich systém a kultura jsou mimořádně jedinečné. Dvojnásob to platí pro způsob, jakým se servíruje jídlo. Když v Indii dostanete jídlo nebo pití, neděkujete, pokud ho jíte v neformálním prostředí.

Poděkujte pouze ve formálním prostředí – například servírce v restauraci, ale neděkujete za jídlo přátelům. Proč? Protože to znamená, že váš vztah vidíte jako transakční.

Maďarsko

Pokud se rozhodnete navštívit Maďarsko, dejte si pozor při přípitku. Ale pouze pivem. Sklenku se zlatým mokem nikdy nezvedejte a neťukejte si s nikým. Proč? Místním to připomíná strašlivý politický okamžik. V roce 1848 rakouská vláda potlačila maďarské povstání a po popravě rebelů si vládnoucí třída veřejně připíjela džbány s pivem.

Učiníte-li tak před starším příslušníkem maďarského národa nebo někým, kdo je politicky angažovaný, otevřeně je urazíte. Nikdy tedy nežádejte Maďara, aby si ťuknul skleničkou s pivem; v podstatě ho urážíte a připomínáte mu temné období politických dějin. 

Zdroj: www.toocool2betrue.com. Náhledová fotografie: GettyImages