Tristan da Cunha: Vítejte na nejodlehlejším ostrově na světě

Ostrov Tristan da Cunha se nachází v jižní části Atlantického oceánu a samosprávou patří k Velké Británii. Na nejbližší obydlený ostrov je to odsud více než 2 tisíce kilometrů. Vítejte na ostrově uprostřed oceánu.

Na výlet? Ale no tak

Kdybyste se odsud chtěli vydat na výlet na nejbližší trvale obydlený ostrov, pořádně byste se na lodi zapotili. Svatá Helena je totiž vzdálená téměř 2200 kilometrů odsud. A kdybyste se už hodně nudili a přáli byste si jednou v životě navštívit nějaký kontinent, museli byste se vydat ještě o kousek dále. Nejblíže máte Afriku, ta je vzdálena 2400 kilometrů. Do Jižní Ameriky to pak máte něco přes 3300 kilometrů. Nezapomeňte ale, že máte to významné privilegium a jste občany Velké Británie. Země, do které se pravděpodobně jen tak nepodíváte.

O letišti si můžete nechat jen zdát

Že jste si zvykli na dovolené létat a jste zvyklí si do Řecka, Egypta nebo do Španělska zaletět? To tady nikoho zajímat nebude. Na ostrově totiž není letiště. Veškerý kontakt s okolním světem je tak zajištěn pouze pomocí lodí. Ostrov zásobuje britské námořnictvo. Moc velkou práci s tím zřejmě nemá, protože na ostrově bydlí necelé tři stovky trvalých obyvatel.

Všichni příbuzní

Hádáte správně, když tušíte, že tři stovky lidí je tak nějak málo na to, abyste si našli partnera, o jehož babičce s klidem můžete říci, že není vaše příbuzná. Na ostrově, který na mapě naleznete například podle městečka Edinburgh of the Seven Seas, žije pouze 80 rodin. A drtivá většina z nich má svůj rodokmen přesně dohledatelný, jsou potomky osmi mužů a sedmi žen, kteří se na ostrově vylodili v letech 1816 až 1908.

Pokud hledáte místo, kde není důvod ke spěchu, přejete si v klidu obdělávat půdu nebo se živit prodejem poštovních známek a mořských raků, vypravte se na nejodlehlejší ostrov na světě.

Zdroj: www.telegraph.co.uk. Náhledový obrázek: Flicker