Nejlepší země na důchod: Zde si na stará kolena splníte svá přání

Být v penzi představuje pro mnoho lidí především citelný pokles příjmů. Některé země mají ale důchodový systém skutečně propracovaný. Kde se mají penzisté nejlépe?

Počet penzistů roste

Počet lidí, kteří jsou v penzi, postupně roste. Nízká míra porodnosti, která se již stala trendem v mnoha západních zemích, tento fakt jen podtrhuje. Podle prognóz bude v roce 2050 na naší zemi zhruba dvě miliardy lidí starších 60 let, což představuje každého pátého člověka na světě. Mnohé země si uvědomují, že právě penzisté budou představovat důležitou ekonomickou sílu obyvatelstva. Víte, které země se o ně starají nejlépe?

Švýcarsko patří mezi světovou špičku

Průměrný věk dožití je ve Švýcarsku 83 let, což je jasným důsledkem jejich špičkového zdravotnického systému. Švýcaři průměrně odcházejí do důchodu v 65 letech, ale i nadále si udržují své sociální kontakty například prací v sociální oblasti, nebo se dále vzdělávají a věnují se svým koníčkům a také cestování. Většina z nich uvádí, že se v penzi může konečně věnovat aktivitám, na které si dříve nenašli čas.

Dánsko má dvě součásti důchodu

Dánové průměrně odcházejí do penze v 65 letech, kdy začnou pobírat nejen státní důchod, ale také je jim k dispozici příspěvek, na který si během života šetřili. Penzijní fondy tedy fungují podobně jako v naší zemi. Velikost státního důchodu je navíc v Dánsku závislá právě na tom, kolik si daný jedinec našetřil. Pokud jste neměli to štěstí a během života jste příliš mnoho peněz nevydělávali, budete dostávat vyšší důchod od státu.

A jak si vede Česko? V celosvětovém žebříčku se podle Global AgeWatch umístilo na krásné 22. příčce. V tomto průzkumu byla zohledněna celková kvalita života penzistů – příjmy, bezpečnost i zdraví.

Zdroj: www.investopedia.com. Náhledový obrázek: V důchodu se Švýcaři věnují aktivitám, na které dříve neměli čas. Fotka od pasja1000 z Pixabay