Octopolis a Octlantis – u východního pobřeží Austrálie se pod vodou nacházejí opravdu zvláštní „města“. Lidská ruka je ale nestvořila. Kdo tedy? A jak v nich funguje život?
Většina lidí samozřejmě myslí na mimozemšťany, ale zde se na podvodních „stavbách“ podíleli inteligentní živočichové. Co myslíte, který tvor by to dokázal?
Vy, kteří tvrdíte, že chobotnice, máte pravdu. Tyto vodní živočichové patří mezi nejinteligentnější bezobratlé s působivými kognitivními schopnostmi. Chobotnice se dokážou učit, pamatovat si, řešit problémy a přizpůsobovat se měnícímu se prostředí.
Kreativní dravci
Mnozí vědci se domnívají, že tato impozantní inteligence se mohla vyvinout jako důsledek přizpůsobení se při hledání potravy. Dravci v průběhu let prokázali řadu kreativních technik lovu. Vědce například překvapilo, když chobotnice využívá kokosové skořápky jako úkryty, ze kterých pak mohla útočit.
Městské komunity
Dlouho se předpokládalo, že chobotnice jsou samotářské, jež mezi sebou komunikují jen za účelem páření. Nejnovější výzkum však ukazuje, že některé druhy chobotnic jsou společenské.
U východního pobřeží Austrálie objevili námořníci dvě místa, kde spolu žijí desítky chobotnic (Octopus tetricus) v jakémsi „městu chobotnic“. První bylo nalezeno v roce 2009 a bylo pojmenováno Octopolis a druhé v roce 2017 a dostalo jméno Octlantis.
Obyvatelé chobotnicového města mezi sebou komunikují prostřednictvím gest a postojů, páří se, bojují a dokonce se navzájem vyhánějí z nor. Vodní tvorové použili k vybudování městečka schránky měkkýšů.
Město plné násilí
Toto město však není žádný ráj. Vědci popsali, že je plné agrese, a to viditelné na první pohled. Chobotnice spolu permanentně soupeří o úkryty, neustále se pokoušejí vyhnat nějaký slabší exemplář z jeho díry a usídlit se v ní samy. Přesto jde o prostor, kde žije několik generací chobotnic vedle sebe; jsou nuceny naučit se sdílet stejné místo, napsal sever ct24.ceskatelevize.
Město rozvíjí mozek chobotnic
Podle biologa Godfrey-Smithe může jít o místo, kde se bude koncentrovat evoluce mozku chobotnice. Podle ČT24 jde zde pro vědce o zcela jedinečnou příležitost sledovat změny v chování zvířete, které má podle některých studií v některých oblastech inteligenci tříletého dítěte.
Zdroje: nytimes.com, livescience.com, ct24.ceskatelevize.cz. Náhledová fotografie: vecstock z Freepik