V roce 1972 tým vědců z Massachusettského technologického institutu (MIT) pomocí počítačového modelu nahlédl do budoucnosti lidstva. Jednalo se o model, v němž použili model systémové dynamiky, známý jako World3, aby se podívali na složité interakce mezi lidskou populací, průmyslovou výrobou, znečištěním, produkcí potravin a přírodními zdroji Země. Zjistili, že scénář stabilizovaného světa, v němž by se zabránilo globálnímu kolapsu a životní úroveň by zůstala stabilní, by mohl být možný, ale pouze v případě, že by došlo k dramatickým změnám priorit a společenských hodnot.
Nakonec studie World3 ukázala, že scénář zachování současného stavu by s největší pravděpodobností způsobil kolaps globální společnosti v 21. století.
Práce vyvolala mnoho kritiky a polemik, ale další pohled na data naznačuje, že předpověď modelu byla zatím překvapivě správná. Jak uvádí časopis Journal of Industrial Ecology, environmentální vědec Gaya Herrington použil nová data ke zkoumání čtyř různých scénářů. Dvou scénářů zachování běžného stavu, scénáře ustáleného stavu světa a scénáře komplexních technologií. V tomto scénáři je lidstvo schopno inovovat svou cestu z environmentálních omezení prostřednictvím technologického rozvoje.
zdroj: kpmg.com, topky.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/Tama66