Setkali jste se s tím? Šest netypických odstínů moči, které mohou upozornit na zdravotní problémy

Normální barva moči se pohybuje od světle žluté až po tmavě jantarovou a způsobuje ji barvivo urochrom. Pokud moč začne vypadat opravdu divně, mohou být na vině další více či méně závažné faktory.

Dobrou zprávou však je, že většina změn v barvě moči je neškodná a dočasná. Slovenský server st.city sestavil přehled, co to může znamenat, když vaše moč nemá barvu limonády.

1.  Oranžová

Podle webu Mens´Health.com při nadměrné konzumaci mrkve do sebe dostanete extra velkou dávku oranžově zbarveného karotenu, který je poté vylučován v moči. Pomerančovou barvu může způsobit také lék na infekci močového měchýře (pyridium) a lék na ředění krve (warfarin). Před užíváním těchto léků by vás měl lékař předem informovat o vedlejších účincích, takže by vás oranžový odstín neměl překvapit.

Tmavě žlutou až oranžovou barvu může mít také příliš koncentrovanou moč (obsahuje hodně urochromu a málo vody). Urolog Koushik Shaw, zakladatel Austin Urology Institute v Texasu, radí zpozornět v případě neonově oranžové barvě moči. V tom případě se může jednat o problém s játry, zvláště pokud si všimnete žlutý odstín očního bílku.

2. Neonově žlutá

Dramatická změna z normální limonádově žluté barvy moči na svítivě žlutozelenou vás může trochu vyděsit, ale v převážné většině případů je tento neonově zářivý odstín naprosto neškodný. S největší pravděpodobností svítivá barva souvisí s užíváním vitamínových doplňků stravy. Konkrétně vitamínů skupiny B, píše web Mens´Health.com.

Neonové zabarvení signalizuje nadbytek vitamínu B – riboflavinu, který odchází z vašeho těla v podobě zářivého proudu moči. V tomto případě tedy není důvod k obavám. Jediné co vás může mrzet je, že jste pravděpodobně utratili nemalý peníz za vitamíny, které jste pak močí vyloučili.

Vzorek moči. Fotka od drobotdean z Freepik

3. Zelená

Nazelenalý odstín moči je obvykle způsoben konzumací chřestu, v tomto případě neobvyklou barvu doprovází také charakteristický zápach. Urolog Shaw poznamenal, že v některých vzácných případech však zelená barva moči může být příznakem specifické formy infekce močových cest způsobené bakterií Proteus mirabilis. Tato bakterie může také přispět ke vzniku ledvinových kamenů. Pokud má vaše moč nazelenalou barvu a přitom jste v poslední době nic s chřestem nejedli, doporučuje doktor Shaw zajít k lékaři.

4. Modrá

Většina lidí se modré barvě moči pořádně podiví, toto zbarvení je totiž extrémně vzácné. Podle doktora Shawa pro web Mens´Health.com je modrá moč dokonce natolik málo pravděpodobná, že se s takovým případem nejspíš po celý svůj profesionální život nesetká. Avšak modrou barvu může způsobit vzácné genetické onemocnění zvané hyperkalcémie, které se vyznačuje nadbytečným množstvím vápníku v kostech.

Hyperkalcémie, která je někdy nazývána jako syndrom modrých plenek (děti vylučují modrou moč), může být velmi závažný stav s řadou možných komplikací. „Za modrou moč může také užívání antidepresiva amitriptylin nebo lék na žaludeční vředy cimetidin,“ píše server prevention.com.

Zkoumání vzorku moči. Fotka od CDC z Unsplash

5. Hnědá

Ztmavnutí moči do hněda mohou zapříčinit antibiotika metronidazol, nitrofurantoin, projímadla obsahující Sennu a methocarbamol k uvolnění svalů. Tmavě žlutá až hnědavá moč je obvykle jen známkou dehydratace. Barvu kolového nápoje může mít vaše moč po požití pokrmů s rebarborou, aloe nebo fazolemi fava. Hnědá moč může také ukazovat na problém s játry, jako je hepatitida nebo cirhóza jater.

S návštěvou lékaře neotálejte, pokud nahnědlá moč doprovází bolesti břicha, vyrážky nebo záchvaty. Podle urologa Shawa se může jednat o vzácnou dědičnou metabolickou poruchu zvanou porfyrie.

6. Červená

Pokud jste si pochutnali na červené řepě, ostružinách či rebarboře, můžete je považovat za viníka neobvyklé barvy moči. Červená nebo růžová moč po konzumaci řepy je dokonce natolik běžná, že dostala své jméno – beeturia (z anglického beet – řepa). Nezvyklá barva by měla vymizet do druhého dne.

Pokud však červený odstín moči přetrvává nebo jste některou z výše zmíněných potravin nejedli, měli byste zpozornět. Doktor Shaw vysvětlil, že červená barva může být způsobena krví v moči a ukazovat na problém s močovými cestami, ledvinami, močovým měchýřem, prostatou nebo močovou trubicí. Podle urologa by červená moč mohla být také příznakem nádoru močového měchýře a ledvin.

Lékaře vyhledejte zvlášť, radí web Mens´Health.com, když zaznamenáte krevní sraženiny nebo kousky tkáně ve vaší moči. Doktor Shaw však podotkl, že toto onemocnění je extrémně vzácné a zvláště ženy mohou tyto příznaky přehlédnout a považovat je za nepravidelné menstruační krvácení.

Zdroj: www.stcity.sk, www.menshealth.com. Náhledová fotografie: benzoix z Unsplash