Víte jak se zbavit molů?

Není mol jako mol. Jenom málokdo ví, že molů máme hned několik. Jedním z nich je mol šatní (Tineola bisselliella), známý též jako mol domácí, co je malý motýlek, živící se keratinem (bílkovinová rohovina – například kůže), chutná mu též peří a jako jeden z mála živočichů je schopen trávit vlnu. Proto je tedy většina našeho oblečení před tímto molem v ohrožení. Mol šatní miluje tmavá, vlhká a špinavá místa.

Takový zapomenutý koš na na špinavé prádlo či skříň s nepoužívaným oblečením je jeho oblíbenou restaurací i porodnicí zároveň. Jak na šatní moly pohledem našich předků? Proti molům jsou účinnými spojenci průvan, pravidelné čištění šatstva, mráz a dále pak byliny. Ty poslední, byliny proti molům, ako je rozmarýn, vratič, mařinka vonná, maří list, svatolina cypříšková, kořen kosatce florentského, routa vonná, levandule a pelyněk nám pomohou i v současnosti.

Co pomáhá proti molům je prý i pomerančová kůra. Jako prevence proti molům se uvádí v prádle uložené mýdlo či neopracované, ještě lépe narušené, cedrové dřevo. Konvenčně používaný přípravek na šatní moly je ortodichlorbenzen (derivát benzenu) a naftalen ve formě kuliček – neboť naftalenové výpary zabíjí larvy molů. Chemikálie na likvidace mola šatního jsou často dostupné v drogeriích či galanteriích. Dalšími přípravky proti molům jsou například biolit či jiný insekticid, ovšem ty jsou určeny k hubení molů lokálně a nepůsobí preventivně.

zdroj: Redakce, Goodhousekeeping.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/Rollstein