Znáte černý česnek? Je vysoce účinný proti vysokému cholesterolu i tlaku, trombóze, mrtvici atd.

Česnek většina z nás považuje za zdravou zeleninu, ale slyšeli jste už o černém česneku? V Evropě ani v České republice tato novinka zatím není moc známá a nejedná se také o skutečný černý česnek, tedy o samostatný druh. Jde pouze o upravený kuchyňský, tedy bílý česnek a jeho historie se váže k Taiwanu a Koreji.

Zraje při teplotě 60 stupňů

Černý česnek je výsledkem fermentace (kvašení) bílého česneku, kdy se celé paličky česneku nechávají ve speciálních nádobách zrát při teplotě 60 stupňů Celsia po dobu 3 ž 4 týdnů. Jeho černou barvu pak způsobuje tzv. Maillardova reakce, při které vzniká řada látek, dodávající výrobkům charakteristické zbarvení, chuť a vůni.

Z pohledu užívání má černý česnek oproti tomu normálnímu, jak ho známe, výhodu v tom, že fermentací se vylučuje výrazná ostrá a štiplavá chuť. Černý česnek má šťavnatou mazlavou konzistenci, a naopak spíše nasládlou chuť. Nedráždí žaludek a mohou jej tak užívat i lidé, kteří jsou jinak na běžný česnek citliví.

Co obsahuje?

Česnek obsahuje mnoho zdravých látek pro tělo člověka. Většinou jde o silné antioxidanty, které působí proti rakovinovým buňkám. Obsahuje ale i hořčík, vápník, fosfor a selen. A hlavně ve vodě rozpustné tzv. sulfáty, což jsou sirné sloučeniny.

A k čemu se používá?

Významný je jeho účinek především pro srdce a celý krevní oběh. Vede také ke snížení tzv. „zlého“ cholesterolu. Dále pozitivně ovlivňuje trávení, podporuje ochranu jater, má antibiotické vlastnosti a snižuje riziko vzniku hypertenze, tedy vzniku vysokého krevního tlaku. Nepřímo tak omezuje riziko mrtvice či trombózy.

Podporuje také obranyschopnost a snižuje projevy astmatu a alergie. Je to tedy látka, která je sice na českém trhu stále novinkou, ale podle odborníků si najde své zájemce, kteří dávají přednost přírodní medicíně před tou chemickou.

Zdroj: https://www.webmd.com/. Náhledová fotografie: Gettyimages