V pražské nemocnici je už sedm let. Pacient nemůže mluvit a nikdo nezná jeho jméno

Už sedm let leží na přístrojích v pražské motolské nemocnici. Podle lékařů je mentálně na úrovni ročního dítěte, ale nemůže mluvit a nikdo neví, jestli rozumí česky.

Neznámý muž leží na přístrojích ve Fakultní nemocnici Motol už téměř sedm let. Lékaři se mu snažili dát nové jméno, Adam Letenský. Adam podle biblické postavy a Letenský podle místa, kde ho našli.

Událost poukázala na větší problém, se kterým si český právní systém neví rady. „Je to zatím jediný takový případ. Je však pravděpodobné, že se podobná situace může v budoucnu opakovat,“ uvedla mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková. Bez identity se pacient ocitá zcela mimo jakoukoli právní normu a veškeré náklady na léčbu musí hradit nemocnice.

Při převozu do nemocnice u sebe muž neměl žádné doklady a nikdo nevěděl, o koho se jedná. Nemocnice proto případ předala policii. Ani té se však nepodařilo zjistit totožnost záhadného muže. „Nemocnice opakovaně kontaktovala Policii ČR, Ministerstvo vnitra, osoby, které mají povědomí o bezdomovcích pohybujících se po Praze,“ popisuje Danková.

Muž byl do nemocnice přivezen ve vážném stavu. Podle verdiktu potřeboval neodkladnou péči „kvůli poruše vědomí nebo pádu z výšky“, uvádí iDnes. „Kvalita interakce odpovídá věku maximálně jednoho roku života, s úplnou absencí řeči,“ stojí v popisu jeho stavu.

zdroj: Refresher.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/1662222