Pití mírného množství alkoholu má své výhody, a dokonce muže být i prospěšné

Pít alkohol každý víkend nemusí být nejlepší věc pro vaši fyzickou nebo duševní pohodu, ale mírná konzumace alkoholu může mít některé významné přínosy pro zdraví. Pojem mírné množství alkoholu bychom měli chápat jako konzumaci maximálně jednoho nápoje denně pro ženy a až dvou nápojů denně pro muže. .

Zde jsme pro vás připravili seznam sedmi pozitivních účinků, které může mít malé množství alkoholu na vaše zdraví.

1. Může snížit riziko kardiovaskulárních chorob

Studie uvádí, že mírné množství alkoholu zvyšuje hladiny lipoproteinů s vysokou hustotou, „dobrý“ cholesterol a hladinu HDL. To je spojeno s větší ochranou proti srdečním onemocněním a s příznivými změnami v rozsahu od lepší citlivosti na inzulín až po zlepšení faktorů, které ovlivňují srážení krve, infarkt a nejběžnější druh mrtvice. Toto zjištění je použitelné jak u mužů, tak u žen, u nichž nebyla dříve diagnostikována žádná kardiovaskulární onemocnění.

2. Může prodloužit život

Občasné pití alkoholu vám může přidat pár let života. Studie uvádí, že pití méně než čtyř (u mužů) nebo dvou (u žen) nápojů denně by mohlo snížit riziko úmrtí o 18 %. Malé množství, nejlépe během jídla, se zdá být správným způsobem, ale to je vše – zbytek dne musí být naprosto bez alkoholu.

3.  Může zlepšit vaše libido

Nový výzkum zjistil, že mírné pití alkoholu může ve skutečnosti chránit před erektilní dysfunkcí stejným způsobem, jako pití červeného vína může prospět srdečním onemocněním. Vědci zjistili, že šance na erektilní dysfunkci se mezi konzumenty alkoholu snížily o 25 až 30 procent. 

4. Pomáhá předcházet běžnému nachlazení

Výzkum zjistil, že i když náchylnost k nachlazení byla zvýšena kouřením, mírná konzumace alkoholu vedla k poklesu případů běžného nachlazení u nekuřáků. Tato studie byla provedena v roce 1993 s 391 dospělými. V roce 2002 španělští výzkumníci zjistili, že pitím 8 až 14 sklenic vína týdně, zejména červeného vína, bylo vidět 60% snížení rizika vzniku nachlazení. Vědci se domnívali, že to má něco společného s antioxidačními vlastnostmi vína.

5. Může snížit šance na rozvoj demence

Ve studii, která zahrnovala více než 365 000 účastníků od roku 1977 byli mírní konzumenti o 23 % méně náchylní k rozvoji kognitivních poruch nebo Alzheimerovy nemoci a jiných forem demence. Malé množství alkoholu může ve skutečnosti způsobit to, že se mozkové buňky zpevní a tím se člověk vyrovná lépe se stresem, který by mohl způsobit demenci. Nedoporučujeme, aby si abstinenti začali pít, ale mírné pití – pokud je skutečně umírněné – může být prospěšné.

6. Může snížit riziko žlučových kamenů

Pití dvou skleniček vína denně může snížit riziko vzniku žlučových kamenů o jednu třetinu. Výzkumníci zdůraznili, že jejich zjištění ukazují výhody mírného požívání alkoholu, ale zdůrazňují, že nadměrný příjem alkoholu může způsobit zdravotní problémy.

7. Snižuje šanci na cukrovku

Zdraví dospělí, kteří pijí jednu až dvě sklenice denně, mají ve srovnání s těmi, kteří vůbec nepijí, sníženou šanci na rozvoj diabetu 2. typu. Výzkum tedy uvádí, že výsledky šetření ukazují, že mírná konzumace alkoholu může hrát roli ve zdravém životním stylu, aby pomohla snížit riziko vzniku diabetu typu 2.

Zdroj: medicaldaily.com