Vaše oči mohou určit, za kolik let zemřete. Jak nová metoda funguje?

Několikaletý výzkum odhalil, že pomocí očí je možné určit, jakého věku se člověk dožije. Vědci ke sběru dat použili snímky sítnice vyhodnocené umělou inteligencí.

Vědci vynalezli nový způsob, kterým lze odhadnout délku života člověka. Stačí se podívat na sítnici v něčích očích. Jak uvedl deník Express, skupina při své studii použila také pokročilou technologii, která umožňuje umělé inteligenci učit se z příkladů.

Studie zveřejněná v časopise British Journal of Ophthalmology naznačuje, že existuje určitá souvislost mezi biologickým stářím sítnice a rizikem úmrtí. Tato část oka, která se nachází v zadní části orgánu, obsahuje miliony tyčinek a čípků (citlivých na světlo) a dalších nervových buněk, které přijímají zrakové informace.

Mezinárodní tým vědců využil k výzkumu až 47 tisíc dospělých osob ve věku od 40 do 69 let. Každého z účastníků snímali pomocí fundus kamery, zařízení pro snímání očního pozadí, a údaje porovnávali v průběhu následujících let.

Výsledky studie ukázaly, že lidé, jejichž sítnice byla starší, než byl jejich skutečný věk, měli v následujícím desetiletí vyšší pravděpodobnost úmrtí. Tento objev by mohl být využit také k odhalení raných stadií neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba. „Zobrazování sítnice nabízí jedinečnou perspektivu pro hodnocení základních cévních a neurologických onemocnění, která jsou spojena se zvýšeným rizikem úmrtí,“ uvedl autor studie Mingguang He z Centra pro oční výzkum v Austrálii.

Tým výzkumníků použil k přesné předpovědi stáří sítnice člověka hluboké učení (pokročilý typ umělé inteligence), které umožňuje extrakci komplexních rysů z neupravených dat. Tento proces je nákladný a časově náročný a systém ověřoval výsledky na více než 19 tisících snímcích.

zdroj: Livescience, Bjo.bmj.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/bniique