Objev pod mořem v Antarktidě, který vědci absolutně nečekali: Podívejte se, co odhalily genetické vzorky

V rámci Mezinárodního programu objevování oceánů 2019 ve Skotském moři severně od pevninské Antarktidy vědci shromáždili genetický materiál nalezený 178 metrů pod mořským dnem. Tyto vzorky jsou známé jako sedimentární starobylá DNA neboli sedaDNA. Vědci pečlivě zkoumali vzorce poškození nalezených fragmentů, aby určili jejich přesné stáří. Nejstarší úlomky byly staré zhruba milion let. Dosud nejstarší vzorek, který byl nalezen v arktickém permafrostu, pochází z doby před 650 000 lety, uvádí Science Alert. “Tyto fragmenty jsou nejstarší dosud objevenou mořskou sedDNA,” uvedla ve svém prohlášení hlavní autorka studie Linda Armbrechtová z Tasmánské univerzity. Podle ní byly vzorky ve velmi dobrém stavu díky nízkým teplotám, snížené koncentraci kyslíku a absenci UV záření.

Vědci však nemohou s jistotou přiřadit nejstarší vzorek k určitému druhu. Vědí však, že určitě pochází z eukaryot, tedy živočichů, rostlin nebo hub, a ne z bakterií nebo virů. Většina vzorků DNA patří semenáčkům. Jedná se o druh fytoplanktonu, který se dodnes vyskytuje ve světových oceánech a tvoří základ většiny mořských potravních řetězců.

“Antarktida je jednou z nejzranitelnějších oblastí na Zemi, pokud jde o klimatické změny, takže studium minulých a současných reakcí tohoto polárního mořského ekosystému na změny životního prostředí je naléhavé,” dodal Armbrecht.

zdroj: ScienceAlert, Titulní obrázek: Pixabay.com/anhkhoa1811law