Chytře na rajčata: Připravte si čtyři super snadné základy pro další vaření a máte vystaráno!

Vymáčkněte z letní sezony maximum a zpracujte rajčata na čtyři univerzální základy, které využijete k vašim dalším kulinářským výtvorům. Málokteré zelenině pomůže tepelná úprava tolik jako rajčatům.

Skvěle ochutí všechno od toastu až po guláš, ale hlavně z vařených rajčat dokáže náš organismus využít podstatně více prospěšných látek než ze syrových plodů. Vybíráme pro vás z magazínu Albert v kuchyni a webu Love Food, jak si za pár minut uvařit čtyři nenáročné základy z rajčat a mít je vždy po ruce pro další použití.

 Dobrý nápad na skladování a výběr podle aroma

– Rajčata nedávejte do lednice, ale skladujte je při pokojové teplotě, rozvine se jejich chuť.

– Pokud milujete vůně čerstvých rajčat, sáhněte po keříkových. Jejich vůně je intenzivnější.

Čtyři rajčatové základy a jak si je připravit:

1. Protlak

Protlak je rajčatový koncentrát s výraznou chutí, zahuštěný opakovaným odpařováním. Má kašovitou konzistenci a někdy se do něj přidává sůl i cukr. Používá se pro zintenzivnění chuti omáček, guláše a případně i polévek.

Postup

Postupujte stejně jako u passaty a po propasírování pomalu za občasného míchání vařte do zhoustnutí.

2. Polpa di pomodoro

Jsou to loupaná a krájená rajčata v plechovce, která prošla minimálním zpracováním. Skvěle se hodí na použití za syrova, například na salsu nebo i na dlouhé tepelné zpracování, třeba na masové ragú.

Postup

Polpu nejlépe nahradí čerstvá rajčata. Pokud je chcete oloupat, krátce je spařte vařící vodou. Slupka praskne a snadno ji pak stáhnete.

S dobrými rajčaty se dá kouzlit především v teplé kuchyni: protlaky, omáčky, kečupy a mnohem víc. Fotka od jcomp z Freepik

3. Passata

Má jasně červenou barvu a v porovnání s protlakem je tekutější. Někdy se označuje také jako pyré. Hodí se ke krátkému vaření – do polévek, těstovinových omáček či do zeleninového ragú.

Postup

Krájená rajčata podlijte malým množstvím vody, jen aby se nezačala připalovat, než pustí šťávu. Čtvrt hodiny poduste, poté propasírujte přes síto. Pro zahuštění ještě krátce povařte nebo rovnou použijte.

4. Sugo

Základní italská ochucená omáčka z rajčat a dalších ingrediencí – nejčastěji s česnekem, čerstvou bazalkou, oreganem nebo olivami. Využijete ji k přípravě dalších omáček, na pizzu nebo lasagne.

Postup

Nakrájenou cibuli a česnek krátce orestujte na olivovém oleji, přidejte kousky rajčat a nechte 15 minut dusit. Dochuťte čerstvou bazalkou, solí a pepřem.

Zdroj: www.lovefood.com, www.albert.cz. Náhledová fotografie: user14908974 z Freepik