2 NOVÉ PŘÍZNAKY opičích neštovic, o kterých byste měli VĚDĚT

Onemocnění opičími neštovicemi bylo nyní zjištěno ve více než 80 zemích, což představuje více než 17 000 případů na celém světě. Světová zdravotnická organizace (WHO) nedávno prohlásila tento virus za celosvětovou zdravotní hrozbu a varovala lidi, aby se měli na pozoru.

Zatímco zdravotníci a vědci stále hledají odpovědi na otázku, jak se virus opičích neštovic šíří a zda se jedná o pohlavně přenosnou nemoc, skupina vědců objevila další dva příznaky opičích neštovic, jak uvádí timesofindia.indiatimes.com. Dosud nebylo známo, že by se jednalo o typické příznaky onemocnění.

Studie zveřejněná v časopise British Medical Journal zkoumala údaje 197 pacientů s opičími neštovicemi ze Spojeného království. Výzkumníci se zaměřili na to, zda se od posledního výskytu nemoci něco změnilo. Zjistili, že na rozdíl od předchozích verzí opičích neštovic způsobuje současná epidemie viru vedle klasických příznaků i nové příznaky.

Zatímco 71 pacientů zapojených do studie mělo bolesti konečníku, 33 bolelo v krku, 31 mělo otok penisu a 27 mělo léze v ústech, 22 mělo solitární léze a 9 hlásilo zvětšené mandle.

Autoři však vysvětlili, že studie měla několik omezení, včetně pozorovacího charakteru, možné variability ve vedení zdravotnické dokumentace a skutečnosti, že jejich pacienti pocházeli z jediného zdravotnického centra. Studie však potvrdila, že opičí neštovice se šíří především mezi muži, kteří mají pohlavní styk s jinými muži.

Jedním z nových příznaků zjištěných ve studii byly solitární léze. Solitární léze je obecně malá a lokalizovaná kožní léze, která může být různého rozsahu, od neškodných (bradavice) až po život ohrožující léze, jako je melanom. To znamená, že osamocená léze spojená s opičími neštovicemi může být chybně diagnostikována a léčena jako nesprávné onemocnění, včetně syfilis a jiných pohlavně přenosných chorob.

Pacienti ve studii také uváděli zduření mandlí, což spolu se solitárními lézemi nebylo dříve známo jako typický znak infekce opičími neštovicemi a mohlo dojít k záměně za jiné onemocnění.

zdroj: British Medical Journal, Titulní obrázek: Pixabay/74496