Víte, co nejvíc škodí pneumatikám? Ničíte si je sami vědomě i nevědomě

Každý řidič ví, že pneumatiky jsou jednou z nejdůležitějších součástí automobilu. Přesto nevědomky a někdy i vědomě ničí motoristé pneumatiky činnostmi, kterým se lze vyhnout. 

Kvalitní pneumatiky nejsou nejlevnější a navíc přispívají k bezpečné jízdě. Vyhněte se chybám, které snižují bezpečnost a životnost vašich pneumatik.

Jezdíte jako závodník?

Velmi často jsou majitelé velkých vozů SUV nebo offroadů přesvědčeni, že mohou jezdit, jak se jim zachce, a pevné pneumatiky vše vydrží. Tento omyl je může stát nemalé peníze a dokonce se vystavují riziku havárie. Styl jízdy enormně ovlivňuje ojetí pneumatik. Jezdit do zatáček jako závodník, mít těžkou nohu při rozjezdu a brzdit prudce na poslední chvíli znamená jedno – pneumatiky vám dají velmi rychle sbohem. 

Fotka od Getty Images

Hustíte je správně?

Pokud k tomuto stylu jízdy přidáte špatné nahuštění, připravte si rychle peněženku. Nesprávný tlak snižuje životnost pneumatik až o 50 %. Máte dvě možnosti. Buď budete tlak měřit minimálně jednou za měsíc, nebo zainvestujete a dáte si do vozidla namontovat snímač tlaku pneumatik. Měříte-li tlak ručně, vždy měření provádějte na studených pneumatikách.

Fotka od Getty Images

Šetříte na nesprávném místě?

Kupovat pneumatiky z druhé ruky nebo pneumatiky pochybné značky se vám nemusí vyplatit. Nejlevnější pneumatiky nemusí znamenat nižší kvalitu, ale přesto dejte přednost renomovaným značkám (Continetal, Michelin). Investice se vám vrátí v delší životnosti. 

Kromě toho při výběru pneumatik berte v úvahu i to, jak rychle jezdíte a zda často převážíte těžké náklady. Všímejte si proto na pneumatikách indexu maximální nosnosti a rychlosti. 

Fotka od Getty Images

Jezdíte na zimních v létě?

Dalším problémem bývá ježdění na zimních pneumatikách během celého roku. Vysoké teploty zimním gumám škodí a nejen to. Zvýší se vám spotřeba, vůz se hůře ovládá, pneumatiky jsou hlučné a také brzdění nestojí za nic.

Děláte navenek malé, ale závažné chyby?

Některé, pro pneumatiky smrtelné činnosti, dělají řidiči nevědomky. Například parkují na obrubnících a zdevastují si tímto způsobem bočnice. Nebo si přezouvají pneumatiky svépomocí a nevěnují pozornost nastavení geometrie. Nevyvážená geometrie vás může stát rok životnosti pneumatik. 

Fotka od Getty Images

Důležité je také pravidelné čištění pneumatik nejen v zimě. Na vozovkách se totiž nacházejí zbytky olejů, které dokážou pneumatiky poškodit. Podobně devastačně působí na pneumatiky malé kamínky. Pneumatikám nesvědčí ani prudké sluneční záření, kterému byste je měli vystavovat v minimální míře.

Zdroj: https://banner.sk. Náhledová fotografie: Getty Images