Olivový olej odežene vážné nemoci, zničí skryté záněty a prodlouží vám život o dlouhé roky. Kam ho můžete přidávat?

Přidáním olivového oleje do svého jídelníčku nepochybně podporujete své zdraví, ale věděli jste, že vám může pomoci i prodloužit život? V Itálii, Řecku a dalších zemí kolem Středozemního moře se olivový olej konzumuje na denní bázi a je obsažen téměř ve všech pokrmech. Lidé, kteří zde žijí, mají mnohem nižší výskyt srdečních onemocnění, které jsou často spojovány s předčasným úmrtím.

Olivový olej obsahuje vysoké množství omega-3 mastných kyselin, které mají na starost péči o naše zdraví, dále obsahuje kyselinu olejovou, která snižuje záněty a může mít dokonce příznivý vliv na geny spojené s rakovinou! Mononenasycené tuky jsou také poměrně odolné vůči vysokým teplotám, takže extra panenský olivový olej je zdravou volbou pro vaření. 

Olivový olej obsahuje velké množství antioxidantů

Extra panenský olivový olej je poměrně výživný. Kromě prospěšných mastných kyselin obsahuje i malé množství vitaminů E a K a je nabitý antioxidanty. Ty mohou snižovat riziko chronických onemocnění. Navíc také bojují také proti zánětům a pomáhají chránit cholesterol v krvi před oxidací – to jsou rovnou dvě výhody, které mohou snížit riziko srdečních onemocnění. 

Olivový olej můžete kromě vaření přidávat také do salátů, pokapat jimi opečené bagety a dalo by se říct, že parádu udělají v každém jídle. Záleží jen na vás, co si olivovým olejem budete chtít dochutit a přidat tak do svého jídla další porci zdraví.

Foto od Gettyimages

Olivový olej má silné protizánětlivé vlastnosti

Chronický zánět je považován za hlavní příčinu nemocí, jako jsou rakovina, srdeční choroby, metabolický syndrom, diabetes 2. typu, Alzheimerova choroba, artritida a dokonce i obezita. Extra panenský olivový olej dokáže snižovat zánět a to by se dalo považovat za jeden z jeho nejdůležitějších účinků. Hlavní protizánětlivé účinky jsou zprostředkovány právě antioxidanty. Často máme v těle záněty, o kterých nemáme ani tušení a jelikož o nich nemáme povědomí, tak je neléčíme a můžeme si přivodit vážné onemocnění. Na záněty můžete trpět třeba v oblasti zubů, pokud si je dostatečně nečistíte mezizubními kartáčky. Až tak jednoduše si můžete záněty v těle přivodit.

Olivový olej může pomoci předcházet mrtvici

Mrtvice je způsobena poruchou průtoku krve mozkem, ať už v důsledku krevní sraženiny nebo krvácení. Ve vyspělých zemích je mrtvice stále druhou nejčastější příčinou úmrtí, hned po srdečních chorobách. Olivový olej má příznivé účinky na obojí.

Vztah mezi olivovým olejem a rizikem mrtvice byl již podrobně zkoumán. Rozsáhlý přehled studií potvrdil, že olivový olej je jediným zdrojem mononenasycených tuků spojeným se sníženým rizikem mrtvice a srdečních onemocnění. V dalším přehledu bylo u těch, kteří konzumovali olivový olej, riziko mrtvice mnohem nižší než u těch, kteří ho nekonzumovali. 

Teď, když už znáte nejvýznamnější účinky olivového oleje, vytáhněte jej ze zadní poličky na viditelné místo, a pokud ho ještě nemáte, co nejdříve to napravte. S olivovým olejem to však zbytečně nepřehánějte, určitě totiž víte, že “všeho moc škodí”.

Kam přidávat olivový olej?

  • do salátů
  • vaření i pečení (např. pečená zelenina, brambory, ale i maso, ryby a další)
  • můžete jej použít i při pečení sladkých i slaných koláčů a buchet (v tomto případě mírně ovlivní výslednou chuť)
  • do těstovin
  • do polévek
  • na pečivo

Zdroj: healthline.com, Náhledový obrázek: Pixabay