Zábava na víkend: Staňte se hvězdářem. Co pozorovat BEZ DALEKOHLEDU ve dne i v noci?

Staňte se hvězdářem. Poradíme, jak začít ještě před tím, než si pořídíte vlastní hvězdářský dalekohled. Zaostřete na nekonečno, právě začínáme.

Zábava, která je věčná

Tuhle kratochvíli milovali lidé snad od počátku věků. Zatímco my již hvězdám a planetám nepřičítáme žádný význam, dřívější generace podle nich určovali nejen zeměpisnou polohu, ale také budoucí vývoj toku času a událostí, nebo třeba různá poselství. Když pomineme tajemno, stále je toho mnoho, co na obloze můžeme spatřit. Hvězdářství je exaktní věda, o které mnoho z nás nemá ani tušení. Jak začít ještě před tím, než si koupíte dalekohled?

Aplikace zdarma

Než se vydáte do obchodu pro drahý dalekohled, prozkoumejte, zda vás tento koníček skutečně chytne. Do chytrého mobilu si stáhněte užitečnou aplikaci Star Walk 2. Po jejím stažení stačí, když telefon párkrát otočíte do všech směrů, aby se přístroj vykalibroval. A jste v úplně novém světě! Váš pohled na oblohu už nikdy nebude, jako dřív. Najednou vidíte souvislosti mezi hvězdami a spojujete je v jednotlivá souhvězdí. Je přitom úplně jedno, zda se do appky díváte ve dne, nebo v noci. Vidíte vše, co je okolo vás! Navíc v krásném grafickém provedení, a samozřejmě zdarma.

Nový svět plný zábavy

Najednou se přistihnete, že sledujete pohyb slunce. Všímáte si, kde je zrovna měsíc. Zjišťujete, že souhvězdí a planety jsou skutečně zábavné. Díváte se, kde jsou Plejády, Orion, Velká a Malá medvědice, Kasijopea. Pokud se chystáte třeba za město do přírody, hodí se přibalit si také karty „50 nebeských objektů“ od Mindoku. Tam načerpáte další zajímavosti v češtině. Budete žasnout a žasnout.

Karty se hodí, zvlášť na výlety. Fotka od: Redakce.
Karty se hodí, zvlášť na výlety. Fotka od: Redakce.

S novým koníčkem zjistíte, že je skutečně zvláštní, že jste si tak obřího světa nad vámi dosud nevšímali. Třeba se z vás stane nadšený hvězdář. My už jsme podlehli, včetně našich dětí.

Zdroj: Redakce. Náhledový obrázek: Getty Images