Živě z tepla: Malta na podzim a v zimě? Absolutně ANO! Dnes 27 stupňů vzduch, moře 26, turistů málo!

Hledáte místo v Evropě, kde si prodloužit pěkné letní počasí? Zvažte návštěvu Malty v podzimních a zimních měsících! A nejlépe vyrazte ještě dnes, je tu nádherné letní počasí a turistů akorát!

Podzim a zima mohou do Evropy přijít velmi náhle a přinést déšť, mraky a mrazivé teploty. Naštěstí existuje spousta míst, kam od října do dubna utéct za teplejším počasím. Jedním z takových míst je Malta.

Pohádkový ostrovní stát Malta se nachází ve Středozemním moři jižně od Sicílie. Souostroví se skládá z mnoha ostrovů, z nichž jsou obydleny pouze tři největší, Malta, Gozo a Comino.

Rychle a příjemně za teplem

Malta si v posledních letech získala oblibu díky velkému počtu nízkonákladových dopravců, kteří létají po celý rok s dychtivými turisty, připravenými prozkoumat každou atrakci ostrova.

Malta i v zimě nabízí mírné teploty a dostatek slunečního svitu. I uprostřed ledové zimy jinde v Evropě najdete zde teploty kolem minimálně 15 stupňů Celsia. Nejen, že zde najdete dostatek sluníčka, ale cestování na Maltu na podzim či v zimě nabízí i další výhody. Snížené ceny hotelů na Maltě a nižší počet turistů jsou příjemným bonusem pro již tak atraktivní destinaci!

Podzimní a zimní počasí na Maltě

Pokud dáváte přednost mírnému podnebí a příjemnému vánku před horkými dny, kdy se nemůžete dočkat, až se schováte ve stínu před smažícími slunečními paprsky, pak jsou podzim a zima na Maltě rozhodně ideální volbou.

Září

S denními průměry mezi 25 až 29° C je září téměř letním měsícem, letos zde bylo od 10. září nepřetržitě deset dní více než 30 stupňů a voda téměř teploty kafe, až 29 stupnů! Dnes 27.9. je polojasno až zataženo, 28 stupňů má vzduch a voda lahodných 26! Naprostá idyla.

Městská pláž v zátoce Balluta ve městě St. Gilian, září 2022. Autorská fotografie

Říjen

Říjen je také úžasně příjemný s 21 až 25 stupni, pár zataženými dny, ale plavání v moři je nadmíru příjemné (24°C)

Listopad

15 a 19° C je počasí na Maltě od listopadu do dubna vlastně docela příjemné. Celý den na sobě nebudete mít bikiny nebo plavky, ale rozhodně cítíte na své pokožce pohodlí teplého vánku a ještě teplejšího sluníčka. To je skvělé, když je zbytek Evropy do značné míry pokrytý mraky.

Přirozeně je to období, kdy jsou dešťové srážky vydatnější, ale i tak jsou zde četné suché dny a ještě více s dostatkem slunečního svitu. Mimochodem, díky srážkám je ostrov v tomto ročním období nejzelenější, takže vychutnat si výhled na svěží ostrovní ráj, kterým je v zimě Malta, je bonus navíc.

Přílet

Přílet na Maltu v zimě nebo na podzim je rok od roku snazší a levnější díky četným nízkonákladovým leteckým společnostem obsluhujícím zemi. Ryanair, Wizzair a Easyjet odvedly docela dobrou práci, když spojily souostroví s některými z největších uzlů v Evropě.

Přímé lety z Prahy

Z České republiky se na Maltu dostanete pohodlně bez přestupu z Prahy s národní společností Air Malta, která létá každé úterý a sobotu.

Pozor na zimní řád

Pokud se však rozhodnete cestovat mimo sezónu, ujistěte se, že jste si před zařizováním ubytování překontrolovali zimní letový řád letecké společnosti. Například plánujete pouze 4denní výlet na Maltu, ale nakonec se výlet může protáhnout na týden. Aerolinka přepnula svůj letový řád do zimního režimu a létala na souostroví pouze jednou týdně místo dvakrát.

Minimálně týdenní pobyt je ideální pro poznání Malty i v zimě. Pokud rádi létáte stylově, pak můžete cestovat s Air Malta, národním dopravcem země, který spojuje Maltu s velkými evropskými, blízkovýchodními a severoafrickými městy. Pokud dáváte přednost cestování trajektem, můžete tak učinit z různých měst v Itálii.

Zátoka Spinola Bay ve městě St. Gilian na Maltě. Září 2022. Autorská fotografie

Bez auta busem v pohodě všude

Oba ostrovy Malta a Gozo jsou obsluhovány docela úžasnou sítí veřejné dopravy v podobě několika velmi moderních vozidel. Autobusová doprava je v zimě na Maltě levnější (jízdné 1,50 €) než v letních měsících (jízdné 2,00 €) a jízdenky lze zakoupit přímo u řidiče.

Pokud víte, že po Maltě budete hodně cestovat autobusem, je lepší si zakoupit 7denní kartu Explore Card s neomezeným cestováním za výhodných 21,00 €. Pokud máte omezené množství času, je možné zvážit autobusy typu hop-on hop-off. Obecně se takovým dopravním prostředkům spíše vyhýbám, ale protože jsme měli na prozkoumání Goza jen 5-6 hodin, byl to nejjednodušší způsob.

Po zakoupení jízdenky (20,00 EUR na jeden den nebo 37,00 EUR na dva dny) máte přístup ke všem typickým autobusům na všech linkách. Obvykle se týkají hlavních turistických atrakcí, takže jsou ideální pro dlouhé jednodenní výlety. 

Zdroj: www.justapack.com, Autorský článek. Náhledová fotografie: Autorské fotografie největší písečné pláže na Maltě Golden Bay Beach na jihozápadě ostrova, září 2022.