Začátek konce Primarku: Populární módní řetězec, před kterým ve frontách omdlévali lidé, musí zavírat pobočky

Strategie módního řetězce Primark prodávat oblečení za nejlevnější ceny byla dlouhou dobu mimořádně úspěšná. Nyní ale firma sklouzává do velké krize a první pobočky v Německu musí zavřít. Je to jen kvůli klesající konzumní náladě?

Primark je irský oděvní maloobchod. V  Irsku je Primark znám jako obchod Penneys. Hlavní sídlo společnosti se nachází v irském Dublinu. Jedná se o dceřinou společnost britské holdingové společnosti Associated British Foods Plc (ABF), fungující jako společnost zpracovávající jídlo. Primark byl poprvé otevřen v červnu 1969 v Mary Street v Dublinu. (zdroj: wikipedie.org)

Inflace: Lidé přecházejí na levnější produkty

Ostatně podle průzkumu společnosti NielsenIQ pro výzkum trhu si lidé v Německu utahují opasky kvůli drasticky rostoucím cenám. Podle NielsenIQ na základě reprezentativního průzkumu mezi více než 10 000 lidmi dobrá polovina spotřebitelů (52 procent) nakupuje pouze produkty, které skutečně potřebuje.

„V současné době je zarážející, že stále více lidí si zjevně klade otázku, bez čeho se mohou obejít, a pak to skutečně udělají,“ řekl expert NielsenIQ Lothar Staiblin. „Lidé také využívají mnoho dalších strategií spoření. Lépe porovnávají ceny, více sledují akční nabídky, přecházejí na levnější produkty, jako jsou privátní značky, nebo častěji nakupují v diskontech.“

Primark byl nucen zavřít obchody – „začátek konce“

Většinou prosklené obchody společnosti Primark. Fotka od El gringo photo / Pexels ople-sitting-on-chair-inside-building-11540362/

Paradoxem je, že zatímco diskonty v Německu jako Aldi a Lidl těží ze zvyšující se šetrnosti, fast-fashion prodejci (s „rychlou módou“) Primark se to se svým levným konceptem nedaří. Podle odborného časopisu Textilwirtschaft plánuje Primark v roce 2023 uzavřít dvě pobočky, jednu na Schlossstrasse v Berlíně a druhou ve Weiterstadtu u Darmstadtu. Nájemní smlouvy vyprší příští rok.

Fast fashion neboli rychlá móda“ je velmi levná a lehce dostupná móda, která se vyrábí v obrovském množství bez ohledu na životní prostředí či pracovní podmínky zaměstnanců. Jde o masovou výrobu oblečení za nízké ceny, nad kvalitou převažuje kvantita. (zdroj: wikipedia.org)

Protikladem fast fashion je slow fashion neboli „pomalá móda“, která klade důraz na kvalitu, tradici, řemeslnné zpracování, udržitelnost, opětovné používání oblečení z druhé ruky nebo recyklaci. Rychlá móda je fenomén, který změnil způsob, jakým konzumenti módy po celém světě nakupují. (zdroj: glamourcabaret.cz)

Odborníci z oboru očekávají další zavírání dalších obchodů. Obchodní expert pro německý obchodní zpravodajský týdeník Wirtschaftswoche řekl, že Primark v Německu zažívá „začátek konce“. Mateřská společnost ABF podle magazínu jen před pár týdny oznámila, že odepíše hodnotu svých aktivit v Německu o zhruba 240 milionů eur a obchod přemístí. Odbory se nyní obávají dalekosáhlých škrtů.

Mezitím Primark ujistil v týdeníku Wirtschaftswoche: „Zůstáváme oddáni našim věrným zákazníkům na tomto důležitém trhu a nyní zkoumáme možnosti, jak zajistit, aby naše podnikání v Německu bylo opět dlouhodobě ziskové.“

Primark zcela zaspal online obchodování

Skupina však musí bojovat nejen kvůli rostoucím cenám energií a klesající ochotě spotřebitelů nakupovat kvůli inflaci.  Primark také zcela zaspal e-commerce, která společnost tvrdě zasáhla během pandemie koronaviru. Od roku 2019 se tržby prodejce rychlé módy v Německu snížily o více než polovinu: klesly z 916 milionů v roce 2019 na loňských 380 milionů eur.

Společnost navíc podle týdeníku Wirtschaftswoche expandovala příliš ambiciózně: velké výkladní plochy v drahých centrech velkých německých měst mají za následek vysoké dodatečné náklady. Mezitím jeho čínský konkurent, prodejce rychlé módy Shein, prosperuje v Německu – zejména online.

Zdroj: merkur.de. Náhledová fotografie: Fotka od tomwieden z Pixabay