Odpolední šlofík: Jaké má přínosy pro zdraví a kdy je na něj nevhodnější doba?

Je teprve poledne a vám už dochází síly? Dejte si šlofíka! Neměl by však přesahovat 30 minut. Takový odpočinek poskytuje regenerační účinky spánku, aniž by negativně ovlivňoval schopnost usnout v noci.

Někteří odborníci říkají, že by měl odpolední šlofík trvat zhruba dvacet minut. Je to z toho důvodu, že tělo přechází zhruba po půl hodině do hlubšího spánku, což by mělo za následek, že by měl spánek přesně opačný účinek, než kterého potřebujete docílit.

Jaké jsou výhody odpoledního odpočinku?

Po krátkém šlofíku se budete cítit svěží, hlavně vám pomůže být produktivní po dalších několik hodin, a to bez pocitu krize, která se kvůli únavě často dostavuje. Může se vám také zlepšit paměť a celkově se zvýší bdělost.

Odpolední šlofík má však ještě větší účinky. Může posílit imunitní systém a snížit stres a kromě toho udržuje zdravé srdce. Myslete však na to, že vaše probouzení by mělo být snadné. Pokud se probudíte z hlubšího spánku, může se stát, že budete unavení ještě víc. Proto existuje pravidlo maximálně 30 minut.

Foto: Pexels

I kofeinový šlofík může fungovat

Už jste někdy slyšeli pojem kofeinový šlofík? Nejspíš ne. Znamená to, že si těsně před odpoledním odpočinkem dáte kávu, která se pomalu vstřebá do organismu a začne působit po zhruba 30 minutách. To způsobí, že vás aktivovaný kofein probudí. Záleží však na vašem organismu, jestli to bude fungovat, proto se o tomto postupu musíte přesvědčit sami.

Existují lidé, kteří se po vypití kávy začnou cítit okamžitě ospale, proto pro ně káva jako způsob dodání energie obecně není vhodná. Pokud se to rozhodnete vyzkoušet, udělejte to brzy odpoledne, po 15. hodině už kávu nepijte, mohlo by to ohrozit váš noční spánek.

Zdroj: Everyday Health, Náhledový obrázek: Pexels