Záhada 100 let staré mumie. Rosalie stále mrká

Děvčátko jménem Rosalia Lombardo se narodilo 13. prosince 1918 na Sicílii v Itálii. Téměř přesně o dva roky později, 6. prosince 1920, však podlehla zápalu plic. Její otec se s tím nedokázal smířit, a tak požádal proslulého balzamovače Alfreda Salafii, aby jeho dceru uchoval, jako by byla živá. To se mu podařilo.

Profesor Alfredo Salafia byl skutečnou hvězdou ve svém oboru, což lze posoudit i nyní, po sto letech. Mumie je neporušená a holčička se zdá být spící. Díky poznámkám je známo, co profesor použil k uchování těla. Mumifikační tekutina se skládala z formalínu, který ničí bakterie, alkoholu, který vysušuje, glycerinu, který zabraňuje přesušení, kyseliny salicylové, která ničí plísně, a zinkových solí, které způsobují ztuhnutí těla. Záhadou tedy není, jak je možné, že tělo je i po sto letech neporušené, ale to, že holčičce cvakají oči.

Lidé se hrnou do kapucínských katakomb v Palermu, aby se na vlastní oči přesvědčili, zda holčička, která je už sto let mrtvá, opravdu mrká. Skutečně se zdá, že její oči jsou jednou více, jednou méně otevřené. Díky časosběrným kamerovým záznamům vědci zjistili, že tak skutečně vypadá, a první vysvětlení znělo, že může jít o reakci na změny teploty v místnosti. Koneckonců, holčička je nabalzamovaná se všemi vnitřnostmi, a tak by tělo mohlo reagovat nepozorovaným nafouknutím a smrštěním.

zdroj: Owlcation, Titulní obrázek: Wikimedia Commons / Habanero666, CC BY-SA 3.0