Fantastický výlet u sousedů: 5 zajímavostí v jejich zemi, které potěší každého cestovatele

Vídeň je bezpochyby největším trumfem Rakouska, ale existují i další města, která rozhodně stojí za návštěvu.

Dnes rakouskou metropoli vynecháme a podíváme se do hlavních měst spolkových zemí. Rozhodně mají turistům co nabídnout!

Eisenstadt – hlavní město Burgenlandu

Kníže Esterházy si za své sídlo zvolil Eisenstadt, dnešní hlavní město Burgenlandu, kde na každém kroku najdete stopy po členech knížecího dvora a hudební odkaz velikána klasické hudby Josepha Haydna.

Město je neodmyslitelně spjato se skladatelovým jménem a s láskou uchovává jeho památku. Od roku 1761 byl více než čtyřicet let kapelníkem na dvoře Esterházyů a dnes se s ním můžete setkat mimo jiné v Haydnkirche, Haydnově mauzoleu a barokním Haydnově domě.

Nezapomeňte navštívit Kalvárii na kopci – Kalvarienberg, katedrálu svatého Martina, jejíž počátky sahají až do 13. století, Gloriettu a zámecký park, který byl původně barokní zahradou, jež byla kolem roku 1800 přeměněna na anglický park.

Klagenfurt u Wörthersee – hlavní město Korutan

V univerzitním městě Klagenfurtu na východním břehu jezera Wörthersee v jižním Rakousku najdete bohatou nabídku kulturního vyžití a volného času. Z tohoto skvostu se můžete vydat na kratší či delší výlety za kulturními poklady nebo do okolních hor. Nemusíte se rozhodovat mezi kulturou, koupáním nebo pěší turistikou – vše najdete na jednom místě.

Středověké stavby zde však nehledejte. V 16. století město postihl ničivý požár a muselo být znovu vystavěno. Dominantou Klagenfurtu je Nové náměstí (Neue Platz) s Dračí kašnou a radnicí. Za zmínku stojí také kostel svatého Egidia s největší věží v Korutanech, odkud je nádherný výhled na město a okolí.

St. Pölten – hlavní město Dolního Rakouska

St.Pölten, mladé hlavní město Dolního Rakouska, by se dalo nazvat také hlavním městem baroka: barokní měšťanské domy a karmelitánský klášter jsou například svědky jeho velké minulosti. Přestože městu na řece Traisen udělil pasovský biskup Konrád městská práva již v roce 1159, první rozkvět zažilo až v roce 1689.

Přestěhoval se sem barokní architekt Jakob Prandtauer a následně vytvořil několik významných staveb. Z tohoto období pochází například karmelitánský klášter, jádro Institutu anglické slečny, který připomíná stavitele, jehož dílem je také komplex opatství Melk, a barokní měšťanské domy na Herrenplatzu a na Radničním náměstí.

V okolí města však můžete navštívit i řadu historických památek, hradů, zámků a zřícenin. Za nejkrásnější renesanční zámek na sever od Alp je považován Schallaburg, který je spolu s klášterem Stift Melk jedním z nejoblíbenějších výletních cílů v Dolním Rakousku. Se svou kombinací středověkého paláce a terakotového arkádového nádvoří v renesančním stylu je jedním z největších kulturních pokladů spolkové země.

Linz – hlavní město Horního Rakouska

Staré město okouzluje významnými renesančními stavebními památkami. Patří k nim rozsáhlý zemský sněm (Landhaus) nebo Stará radnice z roku 1509 s půvabným arkádovým nádvořím.

zdroj: Pixabay.com/Leonhard_Niederwimmer

V třípatrovém Mozartově domě složil Wolfgang Amadeus Mozart v roce 1783 svou „Lineckou symfonii“. Podle pověsti zemřel v Kremsmünsterském domě v roce 1493 císař Friedrich III. a jeho srdce a vnitřnosti jsou uloženy v románském farním kostele. Období renesance pamatuje také městský zámek Linzer Schloss.

Kostel svatého Martina, jehož zdi pocházejí z roku 788, je nejstarším kostelem v Linci a Rakousku; Nový dóm (vysvěcený v roce 1924) je se svými 20 000 místy největším kostelem v Alpské republice.

Innsbruck – hlavní město Tyrolska

V srdci Alp si minulost podává ruku s budoucností. Světoznámé památky Innsbrucku, které jsou svědky jeho velké historie, stojí vedle sebe se stavbami postmoderní mezinárodní špičkové architektury a společně vytvářejí zajímavý mix.

Hofburg, zámek Ambras, hrad Ottoburg a bazilika Wilten vyprávějí o bouřlivé historii Innsbrucku, která je spojena se jmény hrdinů, jako byli Philippina Welser a Andreas Hofer. V nedávné době se Innsbrucku zmocnili moderní architekti, jako například Zaha Hadid, která svým návrhem skokanského můstku Berg-Isel-Schanze doslova spoluvytvořila novou podobu města.

V letech 1964 a 1976 se město stalo dějištěm zimních olympijských her. Od té doby se dostala do popředí i ve sportovním světě. V bezprostřední blízkosti města jsou možnosti lyžování, snowboardingu, bruslení a chůze na sněžnicích. V létě si zde můžete užít cyklistiku, jízdu na horském kole a paragliding, stejně jako pěší turistiku na některé z vyznačených tras.

zdroj: dromedar.sk, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Pörtschach am Wörthersee, Kopper-Bucht (Ost-Bucht) von Südost gen Nordwest aufgenommen; links außen das Parkhotel und in der Bildmitte die Villa Hoyos