Matcha zelený čaj a jeho zdravotní přínosy

Matcha je druh zeleného čaje vyrobený z mladých čajových listů, které se rozdrtí do jasně zeleného prášku. Prášek se pak smíchá s horkou vodou. Tím se liší od běžného zeleného čaje, kde jsou listy dány infuzí do vody a poté odstraněny.

Matcha slouží jako antioxidant, přírodní pomůcka na hubnutí, prostředek k vyvážení pH a detoxikační činidlo nebo jako alternativa kávy bez cukru.

Jaké jsou zdravotní přínosy čaje Matcha?

Matcha zelený čaj má 137krát více antioxidantů než pravidelně vařený zelený čaj. Jeden šálek matcha se dokonce výživově rovná skoro 10-ti šálkům zeleného čaje!

Jaké jsou tedy jeho hlavní benefity?

  • Dodává obrovskou dávku antioxidantů v každém doušku (více, než jakákoli jiná superpotravina)
  • Zvyšuje metabolismus a spalování kalorií
  • Účinně a přirozeně detoxikuje
  • Uklidňuje mysl a tělo
  • Je bohatý na vlákninu, chlorofyl a vitamíny
  • Zvyšuje náladu a pomáhá při soustředění
  • Poskytuje vitamin C, selen, chrom, zinek a hořčík
  • Zabraňuje onemocnění
  • Snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi

Antioxidanty jsou obranné látky, které zabraňují stárnutí a chronickým onemocněním. Jednoduše řečeno, čím více jich máte, tím lépe je vaše tělo připraveno v boji proti infekcím a nemocem.

Fotka od dungthuyvunguyen z Pixabay

Co jsou katechiny zeleného čaje a proč jsou tak důležité v boji proti rakovině?

Čaj Matcha obsahuje unikátní, silnou třídu antioxidantů známých jako katechiny, které se nenacházejí v žádných jiných potravinách. Zvláště katechin EGCg (epigalokatechin galát) poskytuje silné vlastnosti v boji proti rakovině.

Nejdůležitější je, že EGCg a další katechiny působí proti účinkům volných radikálů, jako jsou znečištění, UV záření a chemikálie, které mohou vést k poškození buněk a DNA. Vzhledem k tomu, že více než 60 % katechinů v matche je vlastně EGCg, denní režim matcha může pomoci obnovit a zachovat tělesnou integraci a rovnováhu. 

Jaké unikátní vlastnosti má matcha při hubnutí?

Je téměř bez kalorií. Matcha je skvělý doplněk k hubnutí tím, že zvyšuje metabolismus a spalování tuků. Jedna nedávná studie dokonce tvrdí, že matcha může pomoci spálit kalorie až čtyřikrát rychleji! 

Jak chlorofyl pomáhá detoxu?
Zelená je opravdu barva zdraví. Matcha pomáhá bezpečně vyčistit tělo od škodlivých prvků. Chlorofyl je prvek, který dává zeleným čajům a dalším rostlinám jejich výraznou barvu. Je ale také silný detoxikátor – pomáhá eliminovat jak chemikálie, tak těžké kovy z těla. A protože je matcha pěstována ve stínu, je podstatně bohatší na chlorofyl než jiné zelené čaje, což z ní činí vynikající součást denní zdravé stravy!

Zdroj: healthline.com, úvodní obrázek: Cherisha Norman z Pexels