Základní pravidla při kombinování léků, které byste měli znát aneb nepředávkujte se stejnou účinnou látkou

Volně prodejné léky nejsou bez rizika a vedlejších účinků, na což je třeba pamatovat při jejich užívání. Každý lék obsahuje příbalové informace pro pacienta, které by si měl ve svém zájmu přečíst. Důležité je nekombinovat léky s různými názvy a stejnou účinnou dávkou, kdy může dojít nevědomě k předávkování.

Důležitá je hlavně indikace léku na dané onemocnění, dávkování, a to jeho maximální jednorázová a denní dávka, způsob užívání (před jídlem/po jídle) jeho kontraindikace při některých onemocněních a interakce s jinými léky. Nejčastěji používané léky jsou léky proti bolesti a ke snížení teploty (analgetika, antipyretika).

Kyselina acetylsalicylová (Acylpyrin, Aspirin, Anopyrin)

Fotka od Getty Images

Bez porady s lékařem se nesmí užívat déle než 3-5 dní. Jednorázově může pacient užít 1-2 tablety a maximální denní dávka je 8 tablet v časovém odstupu 4-8 hodin. Nesmí se podávat dětem pod 12 let a v posledním trimestru těhotenství. Kyselina acetylsalicylová brání shlukování krevních destiček, a proto se nesmí užívat při vředech a krvácivých onemocněních. Zvýšená opatrnost je důležitá při současném užívání léků na ředění krve. Zvyšuje účinek inzulínu a může způsobit hypoglykémii.

Paracetamol (Paralen, Panadol, Medipyrin, Coldrex, Theraflu)

Jednorázová dávka je jedna až dvě 500 mg tablety, užívání v minimálním časovém odstupu 4 hodiny a maximálně 8 tablet denně. Překročení maximální denní dávky může mít za následek poškození jater a při předávkování je nutno vyhledat lékaře.

Ibuprofen (Ibalgin, Brufen, Nurofen)

Fotka od Getty Images

Jednorázová dávka nesmí překročit 800 mg a denní dávka nesmí překročit 6 tablet denně. Ibuprofen se nesmí užívat při poruchách krvetvorby, při aktivním krvácení, při vředech. Může snížit účinek léků na vysoký krevní tlak.

Diklofenak (Voltaren, Diclobene, Veral)

Denní dávka je jedna tableta denně a pouze osobám starším 18 let. Nesmí se užívat při poruchách krvetvorby, vředech, ve třetím trimestru těhotenství.

Všechna analgetika při dlouhodobém užívání mohou způsobit poškození ledvin. Kapky do nosu se nesmí užívat déle než 7 dní, při delším užívání může vzniknout závislost nebo zánět nosní sliznice.

Zdroj: www.zdravie.sk. Náhledová fotografie: Getty Images