Manžel nadměrně konzumuje alkohol, nemá zájem o vnoučata ani o dům. Co radí psycholog?

Můj problém je v tom, že manžel za poslední dva roky z ničeho nic začal nadměrně konzumovat alkohol, tím se stává agresivním, na vše nadává, nic se mu nelíbí, nemá už žádný životní cíl. Co by ho vytrhlo z této letargie?

Poradenský psycholog, manželský poradce, terapeut a supervizor PhDr. Zoltán Šafrán radí s následujícím problémem své klientky: Manžel někdy odejde z domu na čtyři až pět hodin, navštíví všechna pohostinství v okolí, je jich pět. Nezajímá se ani o naše vnoučata, nic doma nedělá, ačkoli bydlíme v rodinném domě, kde je stále co opravovat. 

Dokud nedojdou peníze

Fotka od Getty Images

Takový stav u něj trvá asi 10 až 12 dní v měsíci, než mu dojdou peníze, které si ponechává z důchodu. Pak sice odejde z domu, ale jen na krátko a přijde domů střízlivější. Problém je v tom, že na něm sleduju takové příznaky, že vyskočí a chce někam jít, zapomene vypnout plyn, nepamatuje si některé věci, začne křičet, hledá věci, které on sám někomu daroval nebo vyhodil.

Nedá si říct

Vím, že to může být i věkem, je mu 74 let, ale podle mě k tomu ve velké míře tomu přispívá konzumace alkoholu. Nadarmo mu domlouváme, ať si dá skleničku, ale ne tolik, aby se opil a my ho pak zvedali ze země. Bojíme se o něj, neboť se může stát, že zůstane ležet na zemi a nikdo si ho nebude všímat a může zkolabovat. 

Co se mě týče, já jsem z toho naprosto zničená. Stále koukám z okna, kdy přijde domů, a mám takové křeče v žaludku, že pak ani usnout nemůžu. Musím si brát prášky na spaní, což nepřispívá mému zdraví. Jak bychom mu měli pomoci, když hezké ani špatné slovo ani výhrůžky nepomáhají, o lékařské pomoci nechce ani slyšet. Co by ho vytrhlo z této letargie?

Rada psychologa

Doktor Šafrán říká, že podle popisu situace u klientky doma by se mohlo jednat i o něco víc než jen alkoholové epizody manžela a z nich vyplývající změny v jeho chování. Rozhodně by bylo dobré posouzení jeho zdravotního stavu odborným lékařem. Toto si jistě uvědomuje i klientka, problém ale je, jak přesvědčit manžela, aby se nechal vyšetřit. Psycholog přiznává, že způsoby, jak přimět někoho, aby se nechal vyšetřit, aniž by vznikl konflikt, jsou velice omezené. Nejschůdnějším řešením by bylo, v době, kdy manžel vypije víc, než je zdrávo, a pak doma vyvádí, přivolat rychlou zdravotní službu. Zdravotníci by pak mohli rozhodnout o jeho hospitalizaci a vyšetření.

Zdroj: www.zdravie.sk. Náhledová fotografie: Getty Images