Přírodní lék na nachlazení stojí v lékárně pěkný peníz: RECEPT, jak si ho vyrobit doma

Za tento vynález vděčíme starým Řekům. Podle Wikipedie pochází jeho název ze spojení dvou slov, a to oxy, což znamená kyselina, a meli, což znamená med.

Dnes se oxymel používá především k prevenci nachlazení a ke zmírnění jeho průběhu. Pomáhá při bolestech v krku, čistí dýchací cesty a je také prospěšný pro trávení. Ve staré Anglii se doporučoval také při dně, bolestech uší a nespavosti. Prodává se například ve formě bylinných kapek.

Její velkou propagátorkou byla Rosemary Gladstar, slavná bylinkářka a zakladatelka Kalifornské školy bylinných studií. Právě ona proslavila toto přírodní antibiotikum v 70. letech 20. století. Nazývala ho „ohnivý mošt“, protože má silné zahřívací účinky.

Nejdůležitější složkou je nerafinovaný jablečný ocet, který se vlévá do předem připravených ingrediencí. Podle klasického receptu zveřejněného na webu Fatk24.pl jsou ingrediencemi nakrájená cibule, jedna hlavička čerstvého česneku, nastrouhaný zázvor, křen a kajenský pepř. Najdete však i mnoho dalších receptů a ingredience můžete obměňovat nebo přidávat podle vlastních preferencí.
Připravené ingredience vložte do velké sklenice a nechte macerovat v jablečném octu po dobu pěti až šesti týdnů. Po uplynutí této doby se vzniklý macerát přelije do láhve a ochutí se kvalitním medem.

zdroj: dnes24.sk, wikipedie, Titulní obrázek: Pixabay.com/4330009