Zapomenutý příběh čínského Schindlera: Ho Fengshan, diplomat, který se vzepřel přísným příkazům, zachránil tisíce židovských životů tím, že jim udělil víza

Jeho jméno, často nazývané „čínský Schindler“, si zaslouží uznání. Ačkoli přesný počet není kvůli ztraceným záznamům jistý, během svého prvního diplomatického působení vydal téměř 2 000 víz, podle některých odhadů jich bylo téměř 4 000.

Xu Xin, profesor židovských studií na Nanjingské univerzitě, spekuluje, že Ho mohl zachránit více než 5 000 životů, což z něj činí jednoho z prvních diplomatů, kteří podnikli rozhodné kroky na ochranu Židů. Uprostřed narůstajícího násilí vůči Židům, podněcovaného nacistickou propagandou, se Ho v roce 1938 náhodně setkal s Lilith-Sylvií Doronovou. Chránil její rodinu před újmou a spoléhal na své diplomatické postavení.

Gerda Gottfried Krausová vzpomínala, jak její manžel po Křišťálové noci hledal útočiště na čínském konzulátu. Když se nemohl dostat dovnitř, hodil svou žádost do diplomatického vozu, který Ho Fengšan přijal a udělil jim víza. Když nacisté obsadili velvyslanectví, Ho na vlastní náklady zřídil novou kancelář, aby mohl pokračovat ve vydávání víz. Jeho úsilí trvalo až do května 1940, kdy dostal příkaz vrátit se do Číny.

Ho Feng-šan zemřel v roce 1997 ve věku 96 let. V roce 2000 mu Izrael udělil ocenění Spravedlivý mezi národy za jeho hrdinské činy během holocaustu.

zdroj: Ahaonline.sk, Historic Vids, Titulní obrázek: Wikimedia Commons / Public Domain