Zásobte se zdravím: Jaké bylinky sbírat v srpnu?

Zásobte se bylinkami

Srpen je období, kdy se příroda začíná pomalu připravovat na příchod podzimu a chladnějšího počasí. Ideální doba na sběr některých bylinek.

Jeřáb ptačí 

Sorbus aucuparia je všudypřítomná dřevina z čeledi růžovitých. Jedná se o opadavý keř dorůstající výšky až 5 metrů. Plody jsou vhodné pouze ty, které jsou šlechtěné. Divoké plody se považují za nepoživatelné. Koncem srpna si můžete natrhat dostatek plodů, které necháte na plném slunci sušit. Z vysušených plodů získáte cennou látku, která vám pomůže při revmatismu, zácpě, nebo také v případě, že trpíte dnou.

Řepík lékařský

Kvetoucí nať řepíku vám pomůže s řešením onemocnění jater nebo žlučníku. Osvědčuje se ale také při bolestech kloubů, nebo jako obklad v případě odřenin. Zlobí vás trávení? Řepík je výborný pomocník. V srpnu si nasbírejte jeho nať. Řepík se vyznačuje silně kořeněnou vůní, která připomíná meruňky. Na slunném stanovišti se této rostlině, kterou je možno znát pod latinským názvem Agrimonia eupatoria, daří nejlépe.

Zlatobýl celík

V době květu se také hodí nasbírat nať zlatobýlu. Bylinky, která je po staletí ceněná pro vyřešení potíží s chronickými nemocemi ledvin, nebo při potížích se zadržováním vody v těle. Jako obklad se zlatobýl používá například pro podporu hojení hnisavých a dlouho se zatahujících ran.

Kozlík lékařský

Když vám kozlík na zahrádce roste již druhý rok, můžete jej začít sbírat. Jeho oddenek se používá jako bylinka, která odstraňuje vyčerpání a přepracovanost. Trápí vás časté bušení srdce a často špatně spíte? Kozlík vám pomůže zklidnit rozjitřenou mysl. Kromě účinků na psychiku je kozlík výborný pomocník také v případě potíží s nadýmáním.

Příroda nabízí mnohá řešení našich potíží. Stačí, když se vydáte na sběr vhodných bylinek.  

Zdroj: Redakce. Náhledová fotografie: WikimediaImages z Pixabay